Pse ka mbetur në histori Beteja e Vajkalit?

January 20, 2018 09:40

Pse ka mbetur në histori Beteja e Vajkalit?

Beteja e Vajkalit (1465) ishte një nga betejat e ushtrisë shqiptare të udhëhequr nga Skënderbeu, kundër pushtuesve osmanë.

Sulltan Mehmeti II dërgoi dy ushtri të mëdha njëkohësisht për ta vënë Skënderbeun midis dy zjarresh. Njëra, e komanduar nga renegati Ballaban Pasha, marshoi nga Traka në Maqedoni dhe u vendos në kamp në fushën e Vajkalit (Bulqizë). Ushtria tjetër osmane marshoi përmes Tesalisë drejt bregdetit shqiptar dhe u vendos në Kashar.

Skënderbeu e rrethoi fushën e Vajkalit nga të gjitha anët, pa u lënë osmanëve mundësi të manovronin ose të vendosnin lidhje midis dy ushtrive.

Ka mbetur në histori sepse e gjithë ushtria osmane u asgjësua ose u kap rob.

Mundi të shpëtonte vetëm Ballabani me një pakicë ushtarësh.

n.s. / dita

January 20, 2018 09:40
Komento

5 Komente

 1. lola March 19, 11:51

  mua me pelqen shume kjo pjese sepse e kam favorit historine

  Reply to this comment
 2. SHQIPTARE January 20, 13:46

  Histori me te bukur njerezimi
  s’ka pare asnjiher .

  Ku ka pas pamje me te bukura ne betejat
  e Historise se kto ku Ushtria Shqiptare me ne krye Gjergj Kastriotin
  ngyroste fushat e betejes me gjakun e qenve turq,
  dhe kokat e tyre i shqyenin kafshet e egra .

  Ah sa do mepelqente te kisha jetuar ne ate apoke te lavdishme Shqiptaresh ,
  jo me kta shkerdhatat sot ,qe gjysma jane kopila qensh anadolli

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku January 20, 18:23

  Po videon kur do ta shikojme, e ka youtube apo jo?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*