Çdo gjë humbet dhe tretet, vetëm Mëmëdheu mbetet!

September 11, 2018 12:12

Çdo gjë humbet dhe tretet, vetëm Mëmëdheu mbetet!

 

Në kohën e diktaturës,

për të cilën s’mbaron histeria,

Atdheu ynë,

a nuk qe Shqipëria?!

 

Kjo Shqipëria jonë,

a nuk kishte pa fund armiq,

tani këta na hapën sytë,

se armiqtë i kishim dhe miq!

 

Përse vinin këtu diversantët,

këta çibanë të tokës sime,

a s’vinin për të vrarë shqiptarët,

për të bërë terror dhe sabotime?!

 

Pérse qe angazhuar CIA-UDB-ja

-Asfalia dhe MI-PESA,

të gjitha me turp dështuan,

se Sigurimi i Shtetit qe siguresa!

 

A nuk vranë Ndrec Ndue Gjokën,

dhe Katër Heroinat e Mirditës,

dhjetra mësues e komisarë,

që të pengonin triumfin e dritës?!

 

Në ato vite të zeza terrori,

a e dini ju-o shqiptarë,

në luftën me bandat-në male,

sa bij nënash janë vrarë?!

 

Banditët dhe diversantët dekorohen,

nga Nishani dhe  shoku Ilir,

oficerët e popullit mallkohen,

e plehrat e Kombit dalin burra të mirë!

 

Nishani ka qënë oficer-po s’u vra,

se rrugën e kishin pastruar të parët,

tradhtar u bë ky qerrata,

gjersa dekoroi tradhtarët!

 

Dhe Meta është djalë oficeri,

dhe të tjerët ish-komunista janë,

ne s’po na i nxjerrin sytë ballistët,

po na i nxjerrin njerëzit tanë!

 

Qeveria s’është distancuar nga kolaboracionistët,

gjersa projektet e turpit financon,

e pse ta votojmë ne antifashistët,

një qeveri që kundër historisë po punon!

 

Po punon kundër historisë së vërtetë,

projekte turpi me bujë promovon,

kundër kuislingëve asnjëherë nuk flet,

dhe Luftën e Veteranët e Luftës injoron!

 

Atdheu është i njëjti dje dhe sot,

po të njëjtë nuk janë gjithnjë shqiptarët,

të mundurit historinë s’e shkruajnë dot,

atë e kanë shkruar fitimtarët!

 

Bota vazhdon rrotullimin,

koha kalon e çdo gjë tretet,

koha dhe njerëzit gjithnjë ndryshojnë,

po Mëmëdheu i njëjti mbetet!

 

A. Duka

September 11, 2018 12:12
Komento

9 Komente

 1. MH September 11, 13:36

  Nji gja te vertet na solli demokracia.
  Nuk na vijne ma diversant.Tashti i pjellim vet,bile i votojme edhe president.
  Ish diversante,jo vetem ballistet,duhet dikush ti dekorojne sepse ato vritnin c’tu dilte para.Deri dhe femije posa venin shallin e pionierit ne qafe konkretisht pionierin e Vermoshit Nik Pjeter Ndreken.E degdisen ne jeten tjeter me “trimeri” te pashoqe teper te rradhe e me shume “sakrifica”.Keto jane diversantet qe kontribonin per nji demokraci si kjo qe po e perjetojme dhe e gezojme me shume mundime e sakrifica per te mbijetue nga dite m’dite.
  Nderim dhe lavdi heronjeve qe dhane jeten per atdheun e vete dhe te parve.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 19, 13:00

   “Nji gja te vertet na solli demokracia.”
   që ben duka merr pare nga greqia dhe tradhëton shqipërinë!!
   njëherë e një kohë,për atë që ka shkruar ky tradhëtari i labovës,asqë kishte për ti shkuar në mëndje!!
   dhe ky si nishani ka qënë oficer,dhe ky si nishani nuk u vra askund(askush nuk është vrarë në ndonjë festival kënge),por sot si nishani dhe ai merr pare nga gërku!
   si nishani dje dhe ky sot është për ti dhënë gërkut “atë që do gërku”!!

   Reply to this comment
 2. rapsodi popullor September 11, 13:54

  – Te mundurit historine s’e shkruajne dot,
  ate e kane shkruar fitimtaret –
  Sa bukur Duka ligjeron,
  por historia eshte ster-shkruar,
  kete Duka ben sikur harron,
  sa here Enver bytha zbulonte tradhetare,
  historine ndryshonte qe nga faqe e pare,
  Nako Spiro 100 here nga armik e hero,
  sa askush as sot si mbeti s’e kujto,
  pa u zhgarravit 5 her histori e partise,
  sipas qerreve qe lidhej litar i Shqiperise,
  nga jugosllav e ruse dhe pastaj kinez,
  historia ndryshohej nga darka ne mengjez,
  here Mehmeti hero, here qen tradhetar,
  here me dekorata, pastaj si zagar,
  shkruaj e zhgarravit Enveri palo-histori,
  sa dhe dot mend s’e mbante me asnjeri,
  komunizmi 50 vjet ishte kobi i Shqiperise,
  Enveri simbol fallsifikatori i krejt historise.

  Reply to this comment
 3. Voila September 11, 15:49

  Te lumte.

  Reply to this comment
 4. araniti September 11, 18:56

  te kam dhjere ty dhe memedheun tend. Nje memedhe qe na aborton perdite, duke na degedisur rrugeve te botes nuk eshte memedhe,eshte mut.
  Ky memedhe pjell vec monstra,lakenj e frymore qe shfrytezohen nga dy te paret,shkurt eshte i infektuar me semundje kanceroze qe nuk ka shpetim

  Reply to this comment
 5. DRAGOI September 11, 19:15

  Por, edhe FORT le të ceket se, jo rrallë herë, MJERË MËMËDHEU në duart kujt është e në udhëheqjen e KUJT mbetet !

  Reply to this comment
 6. Onkezmi September 11, 20:07

  MH,sikur me ke hyre ne zemer me arsyetimet e tua.Mos u lekund gjer ne fund se ke dhe mbeshtetes breza te tere.Te pershendes nga “udhekryqet e Botes”,ku na degdisi ballisteria…e sotme.

  Reply to this comment
 7. bujari September 11, 21:15

  Posht tradhetaret, turpi i mbulofte presidentet qe dekorojne bashkepuntoret e fashizmit,lavdi veteranet e luftes dhe deshmoret qe dhane jeten per atdheun. Arben Duka, cirrua masken ketyre maskarenjve me ato vargjet e tua te bukra.Te pershendes dhe pushka top tu befte se je nje yll qe ndricon ne erresiren qe na rethuar.

  Reply to this comment
 8. Kris 1 September 12, 01:39

  Lehin Nishani e meta por i ndersen dhe ushqen qeveria e Rilindasit Edvin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?