Nga se shkaktohet Annoyanca?

March 4, 2016 11:49

Nga se shkaktohet Annoyanca?

Efektet e zhurmave te njeriu janë komplekse.

Ka efekte dëmtuese të pakthyeshme të një organi ose të një sistemi në organizëm, ose efekte shqetësuese të përkohshme të dallueshme nëpërmjet procedurash klinike.

Te këto të dytat, hyn Annoyanca.

Annoyancë do të thotë ndjenjë mërzie dhe nervozizmi me efekte emocionale shpesh serioze.

Ndotja akustike urbane (ku hyn trafiku, zhurmat e lokaleve, muzika e lartë, zhurma e motorëve etj) – shkaktojnë në prevalencë efektin e annoyancë-s.

Kjo lloj ndotjeje është veçanërisht problematike natën.

Ajo shkakton përzgjatje të kohës që nevojitet për të fjetur, duke degraduar cilësinë e gjumit.

Dita

March 4, 2016 11:49
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*