Çërçilli ishte i hipnotizuar nga Islami?

July 14, 2018 15:33

Çërçilli ishte i hipnotizuar nga Islami?

Çërçilli ishte aq i hipnotizuar nga Islami, saqe familja e tij mendonte se ai mund të konvertohej.

Interesi i tij mbi këtë fe, u zbulua nga gjetja e një letre të shkruar në vitin 1907 nga Ledi Guendolin Berti, i cila asokohe ishte e fejuar me vëllain e tij.

Letra ishte shkruar në kohën kur Çërçilli ishte larguar për një një turne në Afrikën e Veriut, dhe ajo e kishte paralajmëruar se në “rast se bini në kontakt me Islamin, konvertimi juaj mund të bëhet me lehtësinë më të madhe, sesa mund të keni menduar”.

Në realitet, Ledi Guendolin ndoshta nuk kishte nevojë të shqetësohej, pasi Çurçilli ishte në thelb një ateist, dhe se në këtë kuadër ai nuk e kishte marrë kurrë seriozisht konvertimin në fenë islame.

Gjithësesi, ai ka pasur një interes mbi kulturën islame dhe së bashku me mikun e tij, Vilfrid Brunt, shpesh mbanin veshje arabe në mënyrë private.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Çërçilli siguroi një fond prej 100.000 paund për të ndërtuar Xhaminë Qendrore të Londrës, gjest që ai shpresonte se do të tërhiqte mbështetjen e myslimanëve për luftën.

Ai ishte gjithashtu kundër mënyrës, sesi Frederik Lugard i trajtonte fiset myslimane në Nigerinë veriore, asokohe një koloni britanike.

b.m. / dita

July 14, 2018 15:33
Komento

12 Komente

 1. patjeter mbasi hoqi dor nga feja indu July 14, 16:00

  por vetem ne momentet kur ishte i droguar 🙂

  Reply to this comment
 2. ariff July 14, 16:36

  …. po me uren çpaten xhanem. Pordhe me rigon. Nuk e di po ja keni futur kaq kot kete radhe sa nuk do çuditesha po te lexoja radhes tjeter po ketu , se papa Françeskun e kishin pare ne meke me bythen perpjete.

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 14, 17:56

  NUK DIHET ME SIGURI

  Qe Çërçilli, Kryeministri me famoz anglez te kete qene i hipnotizuar nga islami apo simpatizant i Kuranit, sic nuk dihet me siguri qe ka qene ateist sic tregon gazeta DITA, por vetem eshte pershkruar nga bashkekohoret si “Agnostic” i rezervuar ne ekzistencen e Zotit, ne formen sic e pershkruan feja,

  por:

  DIHET ME SIGURI:

  Qe Sir Winston Leonard Spencer-Churchil, Prime Minister of the United Kingdom from 1940 to 1945 and again from 1951 to 1955 ka qene i frikesuar aq shume nga komunizmi sa zgjohej shpesh here naten nga fantazma bolshevike dhe i lutej Zotit duke bere kryqin:

  “GOD SAVE THE QUEEN!”

  Reply to this comment
 4. Paul Tedeschini July 14, 19:32

  Sir Winston Churchil: “Islami është po aq i rrezikshëm për një njeri sa tërbimi për nje qen”

  “Islam is as dangerous in a man as rabies in a dog.” ~ Sir Winston Churchil

  https://www.commonsenseevaluation.com/2012/08/20/quote-of-the-day-islam-is-as-dangerous/

  Reply to this comment
 5. Konti Sbalta July 14, 20:22

  Ky ,Curcilli , ish kryeminister i Anglis , qe bindi edhe Hitlerin qe te heqe dore nga ideja per te pushtuar Angline , sepse Anglia si edhe gjermania jane kunder “Komunizmit” u tregua kaq i pabese me aleatet; Rusine dhe Ameriken,sa qellimisht njoftonte formacionet gjermane per anijet Amerikane qe conin ndihma per Rusine dhe aviacioni gjerman i bombardonte gjate rruges pa arritur ne vendin e caktuar . Sikur te mos mjaftonte kjo , Ai nguli kembe qe te mos “hapej ” fronti i perendimit kunder Gjermanise per te perqendruar tere goditjen , gjermania ne lindje kunder Rusise ; Vetem keshtu mund te dobesohej Rusia , por Kete Curcilli nuk e arriti dot Ja , per keto poshtersira shquhej “Ky udheheqesi ” i madh i perendimit qe edhe sot permendet nga disa “mendjendritur”edhe ne vendin tone, sepse kane harruar grabitjen e arit dhe provokimin me aksidentin e kanalit te korfuzit

  Reply to this comment
  • E. Dantes July 15, 00:51

   Konti Sbalta ,

   ju bini ktu Fakte interesante , pothuaj te panjohura
   qe na thellojne njohurite mbi kte bastard Angleze .

   Un njoh mir Historine e ktij bastardi ,qe nga deshtimi i tij si Min.Mrojtjeje ne luften ne bregdetin e Turqis udhehequr nga Gjeneralet Gjermane ne Mbrojtjen Turke dhe armiqesin e tij urrejtjen kunder Hitos ,mbasi ai rrafshoj Londren .Sidoqofte Faktet jane te shumta e jo te gjitha jane te lira te njifet gjithe opinioni ksaj Bote .

   Vertet impresinuese pabesia e bastardit me puro ne goje .

   Reply to this comment
   • ELIOT July 16, 19:37

    OR DANTES OSE JE DEBILI ME I MADH QE KA NJEOHUR BOTA ….OE JE GOMARI ME I TRASHE QE KA PASUR SHQIPERIA KOSOVA …. WUISTON CHURCHILLI E HUMBI BETEJEN E DARDANELEVE NE TURQI …PO ISHTE NJE MNISTER GENERAL I RI.. DHE E PLANIFIKOI KEQ I NENVLEFTESOI FORCAT TURKE …POR NE LUFTEN E 2 BOTERORE ISHTE GENRERALI ME I MADH EN HISTORIE …I VETMI QE I REZISTOI HITLERIT KUR STALINI U FSHEH SI MIJE NE NJE BUNKIER NE CHERCHENI DHE CHURCHILLI I VETEM I PERBALLOI HITLERIN NAZISTAT ….. THA DO TI LUFTOJME GJERMANET NE DET NE QIELL DHE NE TOKE …GJITHANDEJ DO TI BEJME LUFTE DHE KURRE SDO TE PERULEMI MESO GERA COBAN ZGJEBS …SE E GJITHE BOTE E VRELEROJNE TE MADHIN CHURCHIL FLAS PER NJEREZ INTILIGENTE JO SI PUNA JOTE KRIMB HALESH ….. DHE DICKA KRIMB … KUR MBAS LUFTE CHURCHILLI U ZGJODHE PEMIER MINISTER ..PASTTAJ HEREN E 2 ANGLEZET SE ZGJODHEN POR VOTUAN PER PARTINE E POPULLIT SOCIALISTE ….DHE A E DIN TI ZHULS SE CFARE THA I MADHI CHURCHILL …… ME MIRE TE VDISJA NE LUFTE SE TE HUMBJA ZGEDHJET ……POR PASTAJ U MENDUA PAK DHE THA ….JO SHUME MIRE QE NDODHI KESHTU …..FITOI DEMOKRACIA ..FITOI POPULLI ….DHE MORI FAMILJEN GRUAN DHE SHKOI NE SUD TE FRANCES SE PIKTURONTE KISHTE TALENT …E KUPTON BOLE APO DO EDHE DISA TE TJERA PER TE MADHIN CHURCHLL …HEROIN NDERKOMBETAR.

    Reply to this comment
    • E.Dante July 18, 23:09

     JEPENI REPLIKEN QE I ESHTE BERE
     KTIJ BIRIT TE BUSHTRES
     SHKERDHY NGA ANGLEZET
     QE MBAN EMRIN ELIOT
     O MOTERQIRE MODERATOR
     !

     Reply to this comment
    • bedrana July 18, 23:11

     Mamaja e eliot la punu si
     Putane ne cadrat e ushtareve Anglez

     nga kjo vjen edhe simpatia e birit te putanes ELIOT
     per nji shkerdhate si curcilli

     Reply to this comment
     • ELIOT July 24, 18:13

      More shurramane more zgjebsa ;;;Kur ne te gjithe boten e civilizuar e rrespektojn te madhin Churchil ;;;Ju mij halesh analfabeta e shani ;;; ;;Bedrane sharramane ;;;;; Mamaja ime i nderonte trimat dhe kshte nje kuulture them kishte se ka vdekur ;;;; Sa e gjithe lagja jote nga bregu i lumit ,,,;;;Dhe ky Dante qe nuk ka 2 gram kulture dhe shan si JEVG i qelbet ;; Duhet te jete vellai i Gzim kullufit ;;;;Por mos u merzitni se bota e din se jeni krimba qe keni jetuar ne grotat e Enverit ;;; DIKTATORIT me te madh en ballkan ;;; KA DISA DEBILA NGA QE SDIN CTE SHKRUAJNE SHAJNE SI GOMARET E PARTISE …. MJERE GAZETA CFARE BOTON …. DISA QE E KANE KULTUREN ..ME POSHTE SE 0 …..MERCI ….

 6. vasili July 14, 23:12

  Dita,respektoni te pakten kufirin e poshtem te seriozitetit,qe duhet te kete nje gazete,duke mos i hapur deren banaliteteve te tilla qe kundermojne ere injorance dhe shpifje ordineresh.

  Reply to this comment
 7. Ttn July 16, 15:36

  Offensiva islame vazhdon me. Prralla dhe genjeshtra

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*