Ç’është e drejta kanonike?

October 29, 2013 12:51

Ç’është e drejta kanonike?

I nderuar lexues!

E drejta kanonike është e drejta kishtare. Përfshin tërësinë e ligjeve, vendimeve e rregullave të vendosura nga kisha, që rregullojnë marrëdhëniet shoqërore në fushën e besimit dhe në fusha të tjera të jetës shoqërore (penale, civile etj.) Ka pasur si burime kryesore kanonet – vendimet e koncileve (kuvendeve klerikale) ose sinodeve (organe kolegjiale të kishës me kompetenca fetare e gjyqësore), vendimet e papëve të Romës, të patrikëve të kishës bizantine e të organeve të tjera të larta kishtare. Normat e saj vlejnë për të gjithë të krishterët. E drejta kanonike në Shqipëri si dhe gjykatat fetare që e zbatonin atë, kanë vepruar deri në vitet 1928-29.

October 29, 2013 12:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*