Ç’është Klimatologjia?

September 11, 2014 17:28

Ç’është Klimatologjia?

I nderuar lexues! Klimatologjia është shkenca që studion klimën e një vendi, faktorët e formimit dhe shpërndarjen gjeografike të elementëve të saj. Bazohet në përpunimin e të dhënave që përfitohen nga seritë e gjata të vrojtimeve mbi klimën. Merret me përpunimin e të dhënave shumë vjeçare për elementët meteorologjike dhe me botimin e tyre, me studimin e klimës së vendit në tërësi si edhe të kushteve klimatike të zonave të ndryshme, me studimin e mikroklimës së viseve të veçanta dhe me përcaktimin e ndikimit të faktorëve të ndryshëm mbi klimën, me studime të tjera klimatike në shërbim të bujqësisë, ndërtimit, transportit, industrisë etj. Dikur, studime të ndryshme për Klimatologjinë botoheshin në përmbledhësen Studime meteorologjike dhe hidrogjeologjike.

September 11, 2014 17:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*