Çështja e detit me Greqinë, Rama flet për “zgjidhje konsensuale”

October 29, 2019 17:22

Çështja e detit me Greqinë, Rama flet për “zgjidhje konsensuale”

Kryeministri Edi Rama shpreson “në një zgjidhje konsensuale” me qeverinë greke për çështjen e kufirit detar.

Në një intervistë për Euronews në gjuhën greke, kreu i qeverisë shqiptare tha se me qeverinë e mëparshme janë bërë përparime të rëndësishme.

“Ne kemi punuar me qeverinë e mëparshme për ca kohë dhe kemi bërë përparime të konsiderueshme dhe duhet të vazhdojmë të punojmë me qeverinë e re, duke shpresuar se do të gjendet një zgjidhje konsensuale”, deklaroi kryeministri Edi Rama.

Nuk është e qartë pse politika shqiptare pranon presionin e Athinës për “zgjidhje” kur marrëveshja e detit e firmosur nga qeveria Berisha dhe ajo Karamanlis është rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese.

Rama u pyet në lidhje me VKM për pronat, e cila u fshi më pas nga Fletorja Zyrtare si dhe për pretendimet e palës greke se kjo prekte të drejtat e minoritetit grek.

Rama i quajti këto “marrëzi” dhe tha se “Shqipëria është një shembull i ndritshëm i respektit për të gjitha pakicat”.

Sipas kryeministrit Edi Rama, zhurma për këtë çështje është politike

“Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është thjesht të riformulojmë disa nga ligjet ekzistues për të mirën e të gjithëve”, u shpreh Rama.

Në lidhje me vdekjen e Kostandin Kacifas, Rama përjashtoi mundësinë e një konflikti të vazhdueshëm.

“Nëse politika nuk fut hundën, asgjë e keqe nuk ndodhë”, tha kryeministri Edi Rama.

 

 

o.j/dita

October 29, 2019 17:22
Komento

13 Komente

 1. Tepelensi October 29, 16:10

  Po pala Shqiptare ka patur kerkesa per tu diskutuar ne kete takim apo jane biseduar vetem per kerkesat Greke?!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 29, 16:31

   ri or rehat aty!!
   mos e prek mutin se qelb!!
   mos vall harron se po fillove të kërkosh ti gërku të kërkon vorio epirin!!
   ai shyqyr që e ka mbyllur gojën për nja dy vejt me ato që do ti japim në det!!

   Reply to this comment
  • Hosteni October 29, 20:27

   Kerkesa e pales shqiptare eshte qe Greqia te mos pengoje hapjen e negociatave. Hapja e negociatave do i sherbente Rames per zgjedhjet e ardhshme. Por ja qe i ngeci sharra ne gozhde me Merkelin qe i tha te zbatoje kushtet qe nuk jane aspak te reja, pastaj Hollanden,Danimarken dhe pastaj kapakun ja vuri Makroni.

   Reply to this comment
  • Fatos October 30, 18:14

   Rama zgjidh problemin e Alvinit te vogel ne Siri

   Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 October 29, 16:28

  përveç konsensualitetit për ndarjen e “shtëpisë tonë” nuk paska gjë tjetër gërku??
  pra ti lëshojmë aq sa të jetë i kënaqur dhe jemi në rregull??
  ë mor dobiç??
  po ato që i ke dhënë më parë??
  varrezat,shtetësinë e janullës,kuotat fikse në administratë e shkollat deri në kufi me prizrenin,nuk janë më çështje për diskutim??
  nuk ka ndonjë pretendim gërku??
  se mos harroj mor bir bushtre,atë punë e çamërisë ku p të satëme e çove??
  sepse par nja dy vjetësh gati sa nuk ” e aneksuam”!
  apo dhe ajo humbi si shurra e pulës së arshim thaçit me kufijt e kosovës??
  he o patriot i madh,o patriot i madh!!
  i ke gja gjyshit ti!!dhe ai patriot ishte!për të mos na rënduar shumë i dha sërbit vermosh e shën naun!!
  tashti e kuptova përse smbeti gërk pa u mërzitur për “tradhëtinë” që të bëri ai miku tënd!!për makronin e kam fjalën!!

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana October 29, 18:03

  Kot nuk i kane thene, “lum’ e Det e kocimare”, apo, “lumi qe mori Vunone…”
  Asnje bezajtje, asnje pershperime, pale ulerime, per kerkesat legjitime te Shqiperise per nje mori problemesh me shtetin grek. As se cfare duhet kuptuar me pergjigjen apo pajtimin e kryeministrit me cfare ka kerkuar Micua.
  Zoti krieminister, meso historine e Kohes se Re e te Sotme te Shqiperine ne raport me Greqine (s’po themi te lashten). Historia nuk eshte nacionalizem per ne dhe shovinizmi i grekeve le te.jete, se s’na prish pune!

  Reply to this comment
 4. labi October 29, 18:24

  Keta te vjen neveri ti shikosh ne gazete de jo me ti votosh, tani jane kapur si ai qe po mbytet mbas nje dege peme per te shpetuar,flasin vetem per negociatat kur dhe vete e dine se nuk e meritojme.Para se te genjejne njerezit eshte mire qe te fusin ne fjalorin e tyre dhe fjalen pune, po te rrish ne zyre gjithe diten duke menduar se cfare do vjedhesh ose grabisesh ndonje tender Europa jo qe nuk te pranon po dhe te injoron.

  Reply to this comment
 5. me emer October 29, 18:27

  Me sa degjova nga perkethimi ne gjuhen greke , pasi anglishten nuk e njoh , ja kam lene djalit , me pelqeu Edi Rama me mendimet qe shprehu ..!

  Reply to this comment
  • Timonieri - Servil October 29, 19:07

   Ela re me emer Jorgaqis!
   Su arese o Pordhipurgos mas!

   Reply to this comment
  • mirel October 29, 19:09

   Ja kurva ramiste, pa emer, me emer, nje shqipcar, vatra, klemi, lora, syri, pickuditese..
   Nje mut i Ramutit je

   Reply to this comment
  • Zef Shpatari October 29, 19:12

   Rama përpiqet që në takimet dhe samitet e mëdha, në vend të përgatitet për të arritur diçka në favor të vendit, gjithë preokupimi i tij është dukja si “specie” e veçantë.

   Kështu ka vepruar në Bruksel, Berlin e Strasburg, duke “korrur” vëmendje, por duke arritur zero rezultat për negociatat. Këtë gjë po bën dhe në Athinë, ku në vend që të përgatitej për bisedimet e vështira me Mitsotakis, kujdeset për “lukun”.

   Rikthimi në axhendë i marrëveshjes së 2009 Basha-Bakojanis për “Detin”, një skandal

   Reply to this comment
 6. mirel October 29, 19:16

  O Kelysh Kurve. O Tradhetar..
  E ka provuar me kohe, qe eshte qelbesire, por qe po arrin te behet qelbesire me e madhe nga qelbesira qe eshte zakonisht. Kjo do te thote qe shqiptaret duhet te marrin armet dhe ta hedhin ne ere njehere e mire.
  Nuk ka me cpret populli.
  Do japi detin ne konsensus me greket, kur Kushtetuesa tha Jo
  Do rishikoje ligjet ekzistuese qe te veri ne zbatim vetedeklarimin e kombesise
  Jugu po i falet grekeve.
  Protesta per Teatrin duhet te kthehet ne proteste masive anti Rame kunder shitjese se Shqiperise te greket.
  Nuk ka rruge tjeter

  Reply to this comment
  • gjergji October 30, 18:10

   Mirel,”intelektual”Arben jane sinonime te nje personi drejtues kryesor ne PD.I mesuar per sajuat apo trilluar mashtrime,inskenime,manipulime,thjeshte prodhime te SHQUP-it nuk tregon te verteten:Kush ja fali Greqis nje pjese te teritorit shqiptar e qe e anulloj qjykata kushtetuse E.Rama apo I mallkuari S.Berisha?Kush firmosi per faljen e detit shqiptar ne marrveshjen e 2009 midis Bashes e Bakojanis? Spiuni e tradhetari kombit S.Berisha e l.Basha deshen ti “dhurojne” nje pjese te detit shqiptar Greqis apo Rama ? Tregoni te verteten popullit o bande mashtruese,intriguese,inkriminuese me emrin PD.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim