Çështja “Tahiri”/ Hoyt Brian Yee: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin

October 25, 2017 18:26

Çështja “Tahiri”/ Hoyt Brian Yee: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee, komentoi në një intervistë për “Zërin e Amerikës” zhvillimet në Shqipëri, ku theksoi se ligji nduhet zbatuar njësoj për të gjithë. Sipas tij, askush nuk mund të ketë imunitet, dhe se individët nuk duhet të vihen në shenjëstër pse i përkasin një partie a një tjetre, por qeveria shtoi ai, duhet të japë shembullin se është seriozisht e angazhuar për të luftuar korrupsionin.

Në Shqipëri, një ish ministër i brendshëm, akuzohet për lidhje me një grup trafiku droge. Cila është pikëpamja juaj për mënyrën se si po trajtohet çështja e tij?

Hoyt Brian Yee: Më lejoni të them për Shqipërinë, se jemi shumë të kënaqur me përparimin që Shqipëria ka arritur dhe jemi të kënaqur që Shtetet e Bashkuara kanë pasur mundësinë të kontribuojnë në reformat, përfshirë këtu edhe reformat në drejtësi. Bashkërisht me Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara kanë ndihmuar Shqipërinë të miratojë legjislacionin, të miratojë ndryshimet kushtetuese, me synimin që të forcojë sistemin e drejtësisë.

Dhe kjo për faktin se një gjë e tillë nuk është e rëndësishme vetëm për sundimin e ligjit në Shqipëri dhe për kushtet në të cilat jetojnë qytetarët e saj, por edhe për faktin se [reformat] janë një nga kushtet kryesore për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Dhe pikërisht në këtë frymë, ne kemi vazhduar të mbështesim përpjekjet e Shqipërisë për të zbatuar reformat në sundimin e ligjit, dhe po ashtu edhe në luftën kundër krimit, kundër krimit të organizuar, kundër korrupsionit…Të gjitha këto shërbejnë për të ngritur standardin jetësor për qytetarët e Shqipërisë, por edhe për ta ndihmuar përparimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Së këndejmi, jemi duke ofruar drejtpërdrejtë ndihmën tonë, ekspertizën teknike, ndihmën financiare, në ndërtimin e strukturave, në trajnimin e gjykatësve dhe prokurorëve, për t’u ndihmuar që të kryejnë punën e tyre. Sinqerisht, nuk mund të flas dot mbi rastet individuale, por gjithsesi besojmë në disa parime.

I pari është se ligji duhet të jetë i zbatueshëm për të gjithë njësoj, askush nuk duhet të jetë mbi ligjin, askush nuk mund të gëzojë imunitet nga ligji. Mbështesim plotësisht prokurorët dhe gjykatësit, të cilët ndjekin hetimet, dënimet, kudo që ato çojnë, në nivele të larta apo të mëposhtme të administratës. Nuk besojmë se individët duhet të shënjestrohen pse i takojnë një partie politike apo një tjetre, por parimi themelor është se askush nuk duhet të jetë mbi ligjin.

Së dyti, ne mbështesim qeverinë, që ka dhënë shembullin. Qeveria është ajo e cila duhet të japë shembullin dhe të demonstrojë para qytetarëve se është e përkushtuar të luftojë korrupsionin, qofshin ata qytetarë, zyrtarë qeveritarë, të huaj, shqiptarë…dhe se Shqipëria është serioze në përpjekjet e saj për të luftuar korrupsionin.

October 25, 2017 18:26
Komento

14 Komente

 1. 3 VELLEZERIT XENI(prej Tropojet) October 25, 19:12

  E KUJT I PLASI MENDERJA QE NJE ZEVENDES I ZEVENDESIT TE Trump APO Trap arrin e jep intevista tenje paòavure si zeri i Afrikes se biberuceve e kadaverave zogiste e zogolljane…….Kush e akuzoi Tahirin e mbi òfar faktesh?????????????

  Reply to this comment
 2. Ben October 25, 19:13

  Problemi eshte se , nuk eshte para Tahirit ka edhe te tjere peshkaqen me te medhenje. ! Prokuroria cfare do bej me ata. ?! Me Berishen , me Lulzime Basha ,me Fatmir Mehdiun? Me Shkelzen Berishen ? Me Genc Rulin ? Eshte nje list e gjate me te akuzuar Tahiri nuk eshte asgje , edhe sikur te jete I perfshire ne afera me drofaxhinjte !

  Reply to this comment
 3. george orwell October 25, 20:04

  me cka bere Sali Bisha..burri i shtetit i Arvizuse
  dhe lul basha miku i fazllicit dhe tom rixhit
  bien poshte keto deklarata te bere te zeri amerikes qe ka qene ze i shpreses dhe sot eshte stacjoni me pak i ndegjuar (flas per seksionin shqip).

  nqs se do te beja nje gjyq nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
  :
  Edwin rajerson
  saleh berisha
  azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
  tritan shehu
  elez biberoviq
  lulzim basha
  bujar nishani
  james trafikanti
  damir fazllic
  nick gage (gaxojani)
  AKUZA:
  DHUNIM KUFOME
  qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
  pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
  jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
  po pse ketu ne shqipri e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
  pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  as kur na pushtuan turqit
  nuk kane ikur kaq te lemerisur shqiptaret
  .
  dhe aresyeja e vetme zoti H.B.Y eshte se po e trajtoni shqiperine si ferma e kafsheve te Orwellit..
  .
  ..
  mos te vazhdojme me duke bere sikur ju besojme dhe ju flisni sikur eshte viti 1991 kur ju pritem si krishti dhe po e shohim shqiperine ne kryq…

  nje cerekshekulli me hipokrizine tuaj ndaj sali kriminelit jane shume….

  the game is over !

  Reply to this comment
 4. Mark uk October 25, 20:09

  More .herdhat ai ka mbrojt prokororin.

  Reply to this comment
 5. Arber I October 25, 20:18

  Zoti Yee duhet te percaktoje qarte nese SHBA-ja mbron tre prokuroret e Trustit te Geshtenjave dhe Perbindeshin e Tropojes qe kerkojne arrestimin e ministrave te qeverise se Rames pa prova konkrete?

  Reply to this comment
 6. info analitike October 25, 20:54

  Po qysh keshtu more shoke!!! Tani qe batareja amerikane po i drejtohet bandes kriminale te rilindjoteve qenkan te keqinj amerikanet!! Nuk keni pare gje akoma…

  Reply to this comment
 7. U DEGJUAN KRISMA ZOTI YEE ! October 25, 21:21

  Zoti zevendes ndihmes !
  Askush nuk duhet te dale mbi ligjin keni te drejte..
  .
  Por kur e shkel ambasadori amerikan qe pais me vize nje te denuar nga drejtesia shqiptare.
  .
  Pse nuk “rraset mrena” ky ambasador qe nuk ka kallxuar kercenimin terrorist te Shkelzen Berishes ndaj gjeneralit shqiptar
  Ku eshte e bazuar akuza ndaj ketij ambasadori ?

  Prokuroria kërkoi dënimin me 8 vjet burg, gjenerali largohet nga Shqipëria para se gjykata të japë vendimin për Gërdecin.

  Gjenerali Luan Hoxha, ish-shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, i pandehur në dosjen “Gërdeci”, është larguar nga Shqipëria prej më se një muaji. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, mësohet se ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, duke u larguar siç thuhet zyrtarisht, “së bashku me familjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”. Nga burime jozyrtare mësohet se gjenerali Luan Hoxha nuk është paraqitur në punë në Tiranë që nga data 1 janar 2012. Ai jepte mësim si pedagog në disa institucione arsimore, me të cilat ka ndërprerë kontratat që nga fillimi i janarit. Në lidhje me largimin nga Shqipëria te gjeneralit të akuzuar në dosjen “Gërdeci”, zyrtarët e Prokurorisë së Tiranës konfirmuan mbrëmë vetëm faktin se Luan Hoxha, prej muajsh nuk paraqitet në gjyq. Sipas burimeve nga organi i akuzës, Prokuroria apo Gjykata nuk kishin vendosur ndaj Luan Hoxhës ndonjë masë ndalimi për të dalë jashtë Shqipërisë. Në këto kushte, sipas burimeve, ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura nuk ka pasur ndonjë ndalim sa i përket lëvizjes jashtë shtetit. Nga ana tjetër, burimet nga Policia konfirmojnë daljen e Luan Hoxhës jashtë Shqipërisë, por theksojnë se lëvizjet e tij kanë qenë të shpeshta. Kështu, mësohet se për periudha disamujore Luan Hoxha ka qëndruar edhe në Kosovë, ku ka dhënë mësim në disa institucione arsimore private.

  Largimi nga Shqipëria

  Luan Hoxha është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike. Pas këtij dënimi, përmes avokatit, Luan Hoxha ka kërkuar pafajësi dhe nuk është paraqitur më në gjyq. Po kështu, ai nuk është paraqitur as në punë që nga 1 janari 2012, duke u larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm. Ky largim ndodh pak muaj pasi në shtator 2011, në kabllogramet e publikuara nga WikiLeaks, Luan Hoxha përmendej për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Widhers në lidhje me Gërdecin. Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. “Hoxha pranoi se stafit të tij i ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin. Hoxha tha se kur ai vizitoi Gërdecin, në mes të 2007-s, ushtarët e tij po bënin këto dy detyra, dhe në sipërfaqe u duk se nuk kishte asgjë të gabuar. Gjatë pjesës së dytë të projektit, nisur në dhjetor 2007, ishte urdhëruar nga Mediu, pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër Kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve. Në dokument thuhet se “i pyetur nëse e kishte raportuar këtë informacion për Prokurorinë e Përgjithshme, Hoxha u përgjigj po, ai kishte dhënë të gjitha informatat dhe dokumentet për hetuesit, me përjashtim të informacionit lidhur me djalin e Berishës”. “Mbi këtë, ai tha se nuk ishte i sigurt per jetën e tij që të fliste”, thuhet në kabllogram.
  **
  Ju lutem filloni nga vetja juaj mister zevendes ndihmes futeni “mrena” kete ambasador qe perdhosi drejtesine shqiptare & DIPLLOMACINE AMERIKANE por dhe mbrojti nje kriminel si xen berisha
  .
  Pra me qarte: eshte ambasdori juaj qe jo vetem ka dale mbi ligjet e shtetit amerikan & shqiptar por dhe i ka permjerrur ato.
  .

  Reply to this comment
 8. intelektuali October 25, 21:37

  Ne SHBA qe nga 1970 eshte ne fuqi ligji RICO – “The Racketeer Influenced and Corrupt Organizations” me ane te cilit kur nje person i le veturen e tij ne dispozicion mafies se droges, ky person dhe familja e tij penalizohet dhe denohet automatikisht nga Drejtesia me denimin me te rende sikur te ishte Kapobande e kesaj mafie. E gjitha pasuria e luajtshme dhe e pronat e personit qe ka dhene veturen ne dispozicion te trafikut te droges konfiskohen pa hezitim dhe pa gjyq ne dobi te shtetit. Pas vitit 1972 ligji RICO u implementua ne Drejtesine e shume vendeve te Botes qe kishin probleme me drogen.

  A E NJEH PARLAMENTI SHQYPTAR LIGJIN RICO?

  sepse:

  Duket ashiqare qe Mafia Komuniste e Edi Rames me pushtet as nuk e ka haberin per kete ligj themeltar te ndeshkimit te droges dhe narkotrafikanteve ne Bote,

  ndryshe:

  Saimir Tahiri dhe familja e tij vetem nga vetura AUDI qe u la ne dispozicion Habilajve te krimit tani do te ishin shpallur bashkepuntore ne krim dhe do te ngrohnin ne qelite e burgut duke vuajtur denimin me te rende dhe te gjitha pronat do te ishin konfiskuar ne dobi te shtetit.

  SHIKONI CFARE PARLAMENTI KARAGJOZ ESHTE KY.

  Kush vend ne Bote mund te respektoje sado pak nje shtet si ky i Edvinit qe po ngjason gjithnje e me shume me shtetin e Enverit dhe Nexhmijes?

  Reply to this comment
 9. prangat berishes...mos shenjteroni enverin...! October 25, 21:42

  Sa krime qe ka bere Salih Berisha nuk kane bere te gjithe kriminelat dhe tradhetaret e kombit per te gjithe kohrat.

  Vetem kjo leter e zotit Kokalari mjafton per pranga berishes mediut dhe bandes tropojes dhe zoti YEE te kerkoje falje

  ***

  Salih Berisha regime, is little more than an international criminal conspiracy

  Posted 7.7.2011

  Gary Kokalari i shkruan Presidentit Obama

  leters around Gary Kokalari

  March 30, 2009The Hon. Barack H. Obama

  The White House

  1600 Pennsylvania Avenue NW

  Washington, DC 20500

  RE: Albania

  Mr. President:

  In your inaugural speech you stated, „To those who cling to power through corruption and deceit and the silencing of dissent, know that you are on the wrong side of history.“

  Based on your words, it seems you were speaking directly to those like Sali Berisha, Albania’s Prime Minister. Yet, in the first week of February, members of your administration, including Vice President Joseph Biden and Secretary of State Hillary Clinton, as well as other members of your administration and Congress, met in Washington with Prime Minister Berisha and his travel companion, former Defense Minister Fatmir Mediu.

  On the eve of your trip to Europe to attend G-20 and NATO meetings, I am writing to brief you about the Berisha regime, a “government” that, in my opinion, is little more than an international criminal conspiracy.

  By way of background, I was a founder of the Albanian Relief Foundation and the National Albanian American Council, and I established the first lobbying office for Albanian Americans in Washington. I also served as a Director of the Kosova Relief Fund and the Albanian Heritage Foundation. My grandfather, my father (who emigrated from Albania as a young boy and served in the U.S. Army Air Corp during WWII) and my mother were all active in the affairs of the Albanian American community.

  My efforts helped expose several incidents of impropriety by Albanian government officials including the AEY arms deal with the U.S. Department of Defense, which was reported on the front page of the March 27, 2008 edition of The New York Times, and is currently the subject of an investigation by the U.S. Department of Justice. I was also a catalyst for the House Oversight Committee’s investigation of AEY. Kosta Trebicka, who was an Albanian businessman, was the AEY whistle-blower, and I worked with him to help shed light on this scandal. As such, Trebicka was a material witness to this effort to defraud DOD and American taxpayers. Unfortunately, last fall, Kosta was found dead on a remote back road in Albania in what was called a „car accident“ by the Berisha government. Because of the highly suspicious nature of his death and the fact that Kosta implicated Berisha and Mediu in the AEY deal, most Albanians believe he was murdered. http://www.youtube.com/watch?v=H2UyfK6pN1I

  Information regarding Berisha and Mediu that should be of concern to the U.S. government follows:

  1. Several days after Fatmir Mediu met with officials of your administration, he was indicted by Albania’s prosecutor in conjunction with the March 15, 2008 explosion at the ammunition demilitarization facility located at Gerdec, Albania (there is reason to believe the Gerdec operation was initiated because of direct pressure from the U.S. government). The Gerdec tragedy resulted in 26 deaths, hundreds of injuries and thousands of damaged properties. The hazardous conditions at this plant were well known to Albanian government officials, including Berisha and Mediu, and U.S. Embassy officials in Tirana. As was well known in Albania and to State Department officials, at the time Mediu met with Vice President Biden and Secretary of State Clinton, he was under investigation for Gerdec (despite Berisha’s ongoing attempts to undermine the Albanian prosecutor’s investigation). Several of Mediu’s associates were previously indicted for negligence and mass murder in conjunction with Gerdec. The news of the charges against Mediu appears in this International Herald Tribune report: http://www.iht.com/articles/ap/2009/02/11/europe/EU-Albania-Blast-Probe.php . Prior to the Berisha/Mediu visit to Washington, I informed American officials via email about their intentions to use the visit to their advantage. Those officials were fully aware that Mediu presided over Albania’s Ministry of Defense at the time of the AEY scandal as well as the persistent allegations about Mediu’s corrupt practices.

  2. A report issued by The Economist in January called Albania a „hybrid democracy“ describing it as a hybrid between democracy and totalitarianism. The report ranked Albania as the least democratic country in the Balkans and stated, „the spread of democracy has come to a halt“ in Albania. http://www.albanianeconomy.com/news/2009/01/19/albania-a-hybrid-democracy-the-economist/

  3. In a recent series of condemnations of Berisha, The International Press Institute and Transparency International joined the chorus of Reporters Without Borders and the Committee for the Protection of Journalists in criticizing Sali Berisha for his latest blatant effort to block free speech. In this episode Berisha sent state police to close the office of the Albanian newspaper TEMA for criticizing his government.

  IPI: http://www.freemedia.at/cms/ipi/statements_detail.html?ctxid=CH0055&docid=CMS1232472684899

  TI: http://www.worldbulletin.net/news_detail.php?id=35419

  As anyone familiar with Albania knows, this is far from the first time Berisha has used anti-democratic, repressive tactics. He used the tax authorities to bully Top Channel TV into silence. And after The New York Times interviewed Fatmir Mediu about the AEY deal, Mediu sent goons to confiscate the video tapes and equipment that were used for the interview. This can be confirmed with The Times journalist who conducted the interview. But the ultimate act of blocking free speech occurred last September when Kosta Trebicka, the AEY whistle-blower, was silenced forever when he was killed in the „car accident“ in Albania.

  4. The old, corroding, Chinese ammunition AEY bought from the Albanian government (via Cyprus-based Evdin, a company controlled by the notorious and watch-listed Swiss arms dealer Henry Thomet), for sale to the U.S. Department of Defense, was repackaged by AEY in Albania in order to remove the Chinese markings. The ammunition was then shipped to Afghanistan where defective munitions placed – and continue to place – American troops at risk in Afghanistan. All of this was paid for by American taxpayers, and this serves as a perfect example of the type of government waste you have promised to combat. Milhal Deligjoji is an Albanian „businessman“ who was awarded the contract (by Berisha and Mediu) to repackage the ammunition. This was done during the period Marcie Ries served as U.S. Ambassador to Albania (currently serving as Principal Deputy Assistant Secretary of State), but the shipments continued when John Withers assumed the position of Ambassador. You should be aware that Ms. Ries attended several of the meetings held by Berisha and Mediu when they visited Washington, and she was fully aware of all of the allegations contained herein. Deligjorji was also the owner of Albademil, the company that was awarded the contract to demilitarize the ammunition at the Gerdec plant that exploded. Deligjorji, who was a known thug around Tirana, was also known to keep close company with Shkelzen Berisha, the son of Sali Berisha. As was suggested by AEY’s president during a recorded telephone conversation (DOJ and House Oversight are in possession of the recordings, Shkelzen Berisha has been alleged to have participated in the AEY deal. Deligjorji’s attorney was Argita Berisha Maltezi, who incorporated Albademil for Deligjorji and is Sali Berisha’s daughter. Deligjorji is now in jail on charges of negligence and mass murder in conjunction with the Gerdec explosion

  5. According to news reports in Albania, Fatmir Mediu was also indicted on criminal charges in Italy along with Gazmend Mahmutaj, a known Albanian trafficker and gangster. Mediu was acquitted – apparently, he cut some form of deal – but Mahmutaj was serving time in an Italian prison as of last year. Mediu is Chairman of the Republican Party of Albania, part of Berisha’s coalition government. The head of one of the Republican Party’s local chapters in Albania is Kassem Mahmutaj, the brother of Gazmend. Kassem Mahumutaj was appointed director of Albania’s largest munitions depot (the site of another recent explosion that resulted in one death) by Fatmir Mediu, and this depot is alleged to have been one of the sources of ammunition for the AEY deal.

  6. A story reported by Fox News in February implicates the Berisha family in a cover-up regarding a World Bank project in Albania. http://www.foxnews.com/story/0,2933,491006,00.html

  7. A story published last week by Shekulli, one of Albania’s largest newspapers, revealed that Albania sold 10,000 mortar rounds to Iran in March 2006 while Berisha and Mediu had authority over these weapons sales. http://www.shekulli.com.al/2009/03/25/qeveria-trafik-armesh-me-iranin.html

  Upon request, I can provide details about other allegations of criminal and corrupt criminal practices by Berisha, Mediu, Foreign Minister Lulzim Basha (who is also under investigation for corruption) and other officials of the Berisha government. In the most recent example, earlier this month, Ylli Pango, Albania’s Minister of Culture and Tourism, was forced from his office in disgrace after a recording surfaced that exposed him attempting to extract sexual favors from a young woman seeking employment. http://www.pr-inside.com/albanian-culture-minister-fired-over-r1094877.htm

  During this time of economic crisis in America, why should the machinations of a corrupt government in a small Balkan country matter to you? Because advancing democracy remains a core mission of American foreign policy, and crime and corruption are tearing at the foundations of the fledgling “democracy” in Albania. For this reason, the U.S. has an obligation to confront this problem to advance our objectives and protect our strategic interests in Southern Europe. Furthermore, the AEY scandal represents just the tip of an enormous iceberg of government waste in our country, and correcting DOD procurement irregularities will help save billions of dollars for American taxpayers.

  I fully support strong relations between the U.S. and Albania; however, the U.S. government seems to have forgotten that the reason Albanian officials have been able to cooperate with American foreign policy initiatives is because of the great admiration the people of Albania have for America. Allowing Albanian officials to exploit this status for their own personal gain would be an abuse of this precious relationship.

  Berisha and senior Albanian government officials continue their economic and political rape of Albania, and, in my opinion, any perceived U.S. support of Berisha’s criminal regime would represent a disturbing double standard.

  I would be happy to discuss any of the information contained herein with appropriate officials from your administration.

  Thank you.

  Respectfully,

  Gary . Kokalari

  Reply to this comment
 10. Arben October 25, 22:05

  Respekt per zyrtarin amerikan. Tha se ligji duhet te jete per te gjithe njesoj. Ne kete kuptim i bie se si puna e Tahirit pa asnje prove shteti apo prokuroria te kene arrestuar njerez pa prova. Nje gje eshte e sigurte S.Tahiri mund te kete bere cdo gje, por prova se ai eshte per tu arrestuar NE nuk shikuam apo degjuam gjate ballafaqimit ne komision. Dy ishin argumentet ku kapej prokuroria, makina (prokurori thoshte rezultoi se ne kete makine ka udhetuar tahiri me a.habilaj, etj) nderkohe qe tahiri kishte qene vetem me familjen e tij. Gabim shume i rende i prezantimit nga ana e prokurorit si fakt se tahiri ka qene i shoqeruar me a.habilaj te dyshuarin si trafikant i droges nderkohe qe fakti tregonte se nuk kishte qene i shoqeruar. Tjeter argument i prokurorise ishin pergjimet italiane te cilat edhe legjislacioni yne procedurial penal nuk e njeh si prove direkte pergjimin. Prandaj mendoj se prokuroria u ngut me kerkesen per arrestim.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 26, 07:54

   Shko o dallkauk dhe vizito vendet fqinje te Shqypnise qe te mesosh se burgjet e femrave jane plot me shqyptare, bashkeshorte apo vajza te shoferave te veturave ne te cilat jane kapur droge, sidomos nga Greqia dhe Turqia per ne Shqypni. Te gjitha keto femra kane deklaruar se nuk kabe te bejne me drogen e burrit apo te babait te tyre, por Drejtesia ne keto vende fqinj i ka rasur brenda ne burg pikerisht nga ligji amerikan RICO qe nuk pyet fare per arsyetimin justifikues, por ndeshkon si bashkepuntor te gjitha ata qe perdorin vetureat e droges.

   SHKO DHE PYET NE BURGJET E FEMRAVE NE VENDET PERRETH QE TE MESOSH TE VERTETEN!

   Reply to this comment
 11. :!? October 25, 22:37

  Ata te cilet kuptojne se si funxionojn lidhjet e mafiozeve ne politike ,ata qe kuptojne perse eshte e afte nji grup loby-st i fuqishem amerikan , kupton qarte ,se mbas Farses se procesit te Saimirit ,qendrojne Kinezerija e lidhur me Loby-stet e fuqishem ,te cilet paguhen ,ne gjithcka ndermerret nga banda antishqiptare e politikes treshja berisha -meta -basha. Gjithcka behet ,per ti treguar Qeverrise Shqiptare ,se ti …je nji nixNumer ,se Ne…Bosat ,te hipim mbi Karoselin Politike dhe te rrotullojme ne Drejtimin qe na pelqen vetem Ne-ve ;Gangove te Botes,te cilet jane te afte ,ti japin cdo shteti naiv si Shqiperia surratin qe ata duan . Ne kto 27-vjet ,ata caktuan se cili do jet President ,Kryeminsiter ,Prokuror ,Kryegjykates ,shefi Shish-it etj poste te rendesishme te shtetit Shqiptare . Sot me procesin kundrejt Saimirin ,treguan qarte surratin e tyre te vertete ,se ata …mundet ta kthejne majen e hellit ,ngaqeverria Shqiptare ,per te ber Vetting-un te Deshtoje dhe te mbajne ne vend numero shtetin Shqiptare ,ne bashkpunim me mafiozet qe jane jo te pakte ne anen tjeter te detit dhe neser ,mundet te nxjerrin nji Fakt te paqen, per X -kryeminister Shqiptare edhe per vet Ramen dhe pasi bumja te ket shpartalluar parlamentin e sjelle kaos e destabilizim ,te dalin e thone si pa gje te keqe ,se nuk eshte “Rama” krymafiozi ne kerkim nga polizia italiane ,por Ramiu ! E gjithe kjo loje luhet me shqiptaret ,sepse si italianet edhe amerikanet e dijne mir ,se s’kan aspak merak ,se duhet te pergjigjen per manipulimet qe bejne me shtetin Shqiptare .Dhe e gjithe kjo Farse ,gjithe ky manipulim i kordinuar edhe me presionin diplomatik ne Shqiperi ,mundet te shkaktoje gjithcka te pakendeshme per fatet e atij vendi ,nqs shtetti Shqiptare ,nuk kupton se ndodhet brenda nji rrethi vicioze te rrezikshem dhe po i lejon vehtes ,te perdoret nga kta mafioze . (eshte paradokse per nji vend ,i cili pret me padurim Vetting-un ,reformen ne Drejtesi ,nxjerrjen perball bankos se akuzes kryekriminelin salih berisha ,basha ,hajnin e thesarit te shtetit ,qe kinezi e gradoj president per disa lingota si dhurate per ditelindje apo kush e di noj valixhe miljoneshe $ ,Loby-stat e kthejne ate prapsh ne drejtimin e kundert, sepse kane korrrur tashme me sukses ,presionin qe bene ndermjet termit Vetting ke bandat pd lsi . Kinezit i duhet fol hapur e treguar tabela STOP ! Flisni hapur ,nqs doni te mbroni Shqiperine ,sepse kta mafioze ,qofshin kta ambasadore apo cilidoqofte ,shfrytezojne heshtjen e shqiptareve ,duke vazhduar te degjenrojne shtettin shqiptare e mbrojtur kriminelet e politikes shqiptare .

  Reply to this comment
 12. intelektuali October 26, 07:54

  Shko o dallkauk dhe vizito vendet fqinje te Shqypnise qe te mesosh se burgjet e femrave jane plot me shqyptare, bashkeshorte apo vajza te shoferave te veturave ne te cilat jane kapur droge, sidomos nga Greqia dhe Turqia per ne Shqypni. Te gjitha keto femra kane deklaruar se nuk kabe te bejne me drogen e burrit apo te babait te tyre, por Drejtesia ne keto vende fqinj i ka rasur brenda ne burg pikerisht nga ligji amerikan RICO qe nuk pyet fare per arsyetimin justifikues, por ndeshkon si bashkepuntor te gjitha ata qe perdorin veturat e droges.

  SHKO DHE PYET NE BURGJET E FEMRAVE NE VENDET PERRETH QE TE MESOSH TE VERTETEN!

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic October 26, 08:11

  Askush nuk duhet te jet mbi ligjin bile ase prokutoria e cila e shkeli ligjin me dy kembe e jo vetem ket rradhe pore me qindra radhe.,!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim