CEZ, Balla: Prokuroria të mos përdor makinacione për të pushuar çështjen për Berishët

February 11, 2019 12:59

CEZ, Balla: Prokuroria të mos përdor makinacione për të pushuar çështjen për Berishët

Taulant Balla dhe Shkëlzen Berisha kanë dalë sot në deklarata të njëpasnjëshme për shtyp.

Në përfundim të seancës në Gjykatën e Tiranës për aferën e CEZ, kreu i Grupit Socialist kërkoi që drejtësia të mos pushojë hetimet për Sali Berishën.

Duke komentuar aferën e CEZ, Taulant Balla tha se shqiptarët humbën 419 milionë euro ndërkohë që Prokuroria nuk mund të thotë se nuk poe gjen dot shtetasin Nue Kalaj.

“I bëj thirrje Prokurorisë së Tiranës dhe Gjykatës të mos përdori makinacione për të ndaluar procesin ndaj Shkëlzen Berishës dhe Nuel Nik Kalaj i qëndroj akuzës time pasi janë vjedhur 419 milion euro duke u përdorur kompania CEZ. I bëj thirrje të vijoj hetimet. Prokuroria Speciale ngrihet së shpejti, dhe të jetë kjo dosja e parë që do verifikojë.

Çdo akuze do i shkoj deri në fund, jam vetë në gjykatë tregon se të gjitha akuzat të vërtetohën plotësisht. Nuk mund të thotë prokuroria se nuk gjern dot Nuen Kalaj sepse ai kandidon për anëtar këshilli në një komunë në Kosovë.

Shkëlzen Berisha ka marrë 200 mijë euro nga koncesionet, pra babai i jepte koncesionet i biri merrte paratë. Për fat të keq, dita e gjykimit për ata po afron dhe ajo ditë nuk ndalet” – tha Taulant Balla.

Por e menjëhershme ka qenë përgjigja e Shkëlzen Berishës. Djali i ish-kryeministrit tha sot se nën hetim duhet të jetë Taulant Balla dhe biznesmeni Edmond Bego. Sipas Berishës, Bego ka përfituar 6 milionë euro në tendera në mënyrë të paligjshme.

“Ironia është që në periudhën e hetimit, i pandehuri më akuzonte mua për persona që nuk kam asnjë lloj kontakti. Ai vetë udhëtonte me një trafikant droge nëpër destinacione të europës. Ky trafikant, Edmond Bego, ka marrë pjesë në mënyrë të paligjshme në tendera duke fituar 6 milionë euro” – deklaroi Shkëlzen Berisha.

l.h/ dita

February 11, 2019 12:59
Komento

3 Komente

 1. MH February 11, 13:22

  Shume bukur te dy te paraqiten para trupit gjykues dhe parat e perfituara ti kalojne buxhetit te shtetit dhe keto te dy te denohen simbas ligjit po deshet edhe ti lejne te lire.Po ama paret qe i kane kollofitur ti dorezojne cik em’cik shtetit.
  Per interresat e popullit asht qe te gjithe te korruptuerve tu konfiskohet deri leku i fundit e te derdhen ne buxhet.
  Ndersa krimanjozet qe kane perdore armet te denohen me banim ne birucen ma te errte te burgut.Jo te mos shikoj diellin po as drite e as hane.Aty te qendrojne si minje qenefesh deri ne frymen e fundit te jetes.

  Reply to this comment
 2. alphade February 11, 23:20

  Rraseni ne burg kete bir- bushtre ! E ka hak RECIN,se-
  bashku me babain e tij, kryemafiozin e Shqioerise dhe te
  Ballkanit….!!

  Reply to this comment
 3. alphade February 12, 00:40

  Komenti im……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*