CEZ lë pa drita gruan e kryeministrit

Eugen Vasili April 16, 2014 09:41

CEZ lë pa drita gruan e kryeministrit

Një pallat në rrugën “Pjetër Bogdani” ku banojnë zyrtarë dhe ish-zyrtarë të lartë të shtetit dhe ku ka një apartament banimi edhe vetë bashkëshortja e kryeministrit Linda Rama ka 48 orë pa energji elektrike dhe rrjedhimisht pa ujë të pijshëm. Gjithka ka nisur ditën e hënë kur transformatori i energjisë elektrike të pallatit është prishur.

Fillimisht banorët e kanë marrë lehtë këtë punë, njoftuan CEZ-in dhe pritën ndihmën. Por CEZ nuk ka mbërritur as pardje, as dje dhe problemi ka hyrë në një rrugë pa krye. Dje në orët e mbrëmjes, familjet që banojnë në pallat, mes të cilave edhe familja e Albana Shtyllës, sekretare e Përgjithshme e Kuvendit të Shqipërisë, familja e Arben Rakipit ish-Kryeprokuror i Republikës, janë parë të marrin pak plaçka me vete dhe të transferohen tek të afërmit e tyre. Të pyetur nga DITA , përfaqësues të CEZ thonë se janë njoftuar për problemin por nuk mund të ndërhyjnë sepse kabina elektrike ku ndodhet transformatori është sipas tyre “private”.

Sipas një rregulli ndërtuesit e pallateve pas përfundimit të ndërtimit duhet të ndërtojnë edhe kabinën elektrike me transformatorin e energjisë dhe të bëjnë më pas një akt dhurimi për CEZ-in. Në rast se kjo procedurë nuk ndodh, CEZ nuk kryen lidhjen e energjisë për familjarë dhe nuk lidh kontratat. Por pallati në fjalë ka 10 vjet që është ndërtuar dhe furnizimi me energji ka qenë i rregullt, kontratat janë të rregullta. Megjithatë CEZ thotë se ky pallat nuk ka dorëzuar në zyrat e CEZ-it dokumentet e aktit të dhurimit, kështu që transformatorin duhet ta rregullojnë vetë banorët e më pas CEZ ta marrë nën përgjegjësi.

Por administratori i pallatit, i pyetur dje, tha se pretendimi është qesharak sepse po të mos ishin  dorëzuar dokumentet pallatit nuk do t’i ishin lidhur dritat. Ai shton madje që e njëjta gjë ke ndodhur edhe dy herë të tjera më parë, kur prishjet e transformatorit janë paguar nga vetë banorët, ndërsa në CEZ janë dorëzuar më kot aktet dhe kërkesa e përsëritur që të marrë kabinën nën përgjegjësi.

Një përfaqësues i CEZ-it të degës së Tiranës u nis dje për të zgjidhur problemin, por u kthye nga rruga dhe më pas njoftoi banorët se vetëm një urdhër me shkrim nga eprorët e tij mund ta bënte që të zgjidhte situatën. Urdhër që nuk mbërriti as dje, duke bërë që banorët e pallatit dhe bizneset poshtë tij të kalojnë tashmë në ditën e tretë pa drita dhe pa ujë.

VIP

Eugen Vasili April 16, 2014 09:41
Komento

22 Komente

 1. burre serioz April 16, 09:48

  Moooos ! Sa gjynah ! Edhe kete e beri CEZ ??!! Pse o CEZ I CEKISE, BEN KETE GJE TE MAJMERISE !

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq April 16, 11:07

   keta nuk rregullojne dot dritat e tyre do rregullojne dritat e njerezve teg thjeshte. Hajde gallate hajde

   Reply to this comment
   • banor April 16, 11:09

    jam banor i pallatit. Eshte pallat si gjithe te tjeret, por CEZ-i ngaterrohet kot.
    Ngaqe ndrrohen drejtorat si mbreti grate nuk trashegojne memorie administrative. Letrat aty i kane.
    Po jane aq ta avashte dhe aq te mefshte ne sherbimet ndaj qytetarit sa arrijme ne kete pike.
    Dhe nuk jane mesuar teg sherbejne, por duan cdo gje gati. Ne te paguajme ata ta marrin tranbformatorin gati. Ecni mor sherbeni aty se ju paguajme rrogat, njerez te paafte dhe medioker

    Reply to this comment
 2. ?!?! April 16, 09:57

  Mos i qani hallin ‘kaloreses’ Linda…Ka plot milet qe po nxjerr syte e vet akoma nga bishtuku…dhe s’kujtohet kush…pasi jane ‘milet’ dhe jo ‘Albana’,’Arben’ apo ‘Linda’…Te drejtat e njeriut per qeverite jane si mizat e kalit per kalin.
  Fati eshte bashkeudhetar i njeriut, ndaj eshte i kote mundimi t’a ndjekesh fatin,sic kujtojne disa se do behen vip-a…

  Reply to this comment
  • burre serioz April 16, 10:52

   Shyqyr Zotit qe eshte ILIR META, per t’i terhequr kapistren e kalit EDVIN RAMES, se kushedi sa revanshist do te qe EDVINI po ta kishte te gjithe pushtetin per vete! KJO ESHTE MESE E VERTETE!

   Reply to this comment
 3. Dani April 16, 10:36

  Ne kete lenie pa drita te gruas se Rames ndoshta ka dore ish-burri i saj

  Reply to this comment
 4. Bashkim Ulaj prej Tropoje April 16, 10:39

  kam dy pyetje per te bere
  Rastesi eshte qe gjithe qeveritaret dhe ish qeveritaret majtas e djthtas banojne ne nje gradacele?
  Jepni lajmin, qe ka mbtur gruaja e kryeministrit pa drita e pa uje, mos nuk jetojn bashkeLinda dhe Edi?

  Reply to this comment
  • banor April 16, 11:11

   Po ca grataciele mor idiot. Pallat 6 katesh eshte ne rrugen Pjeter Bogdani. Krejt normal si gjithe pallatet ne Tirane. Debil mali

   Reply to this comment
 5. Horri i Bulevardit April 16, 11:08

  E mendon njeri se cmund ti kishte ndodhur dtejtorit dhe punonjesve te CEZ, ne qofte se do te kishte lene pa drita pinjollet e pederastit Berisha Sali.?

  Reply to this comment
 6. psy April 16, 11:23

  Ky eshte nje vend me njerez te semure!

  Reply to this comment
 7. adi April 16, 13:00

  Uaaaa po pse vetem Lindushka ka mbetur pa drita, a nuk jeton bashke me Edushken ajo?

  Reply to this comment
 8. Stili i jetës April 16, 13:53

  Shkrime të neveritshme, nuk hoqëm dorë nga ndjenja e skllavit, të bujkut që nuk i filhet gjumë pse i pikon shtëpia agait.

  Reply to this comment
 9. Mark uk April 16, 16:08

  Kur iken ne 2005 quheshin qeveria e gjeneratorve simjet gjejeni vet se si do ta quani.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F April 16, 20:40

   Ti, Mark pallaveshi nga Qafe e Bordolecit, nuk je vetem nje injorant me brire, por ti je nje bajge saliane, saqe si nje zagar i bindur nuhat se mos gjesh ndonje kerrme qe te mbllaçitesh. Medoemos ti surratsez kerkon ta politizosh, madje ta pergjithesosh ne favor te atij qe vetetrazohet dhe kudermon ere te qelbur, çdo lloj defekti qofte teknik qofte dhe te drejtuesve te nje institucioni.
   Sali yt do te mbahet mend nga shqiptaret, perveç te tjerash edhe si batakçiu qe solli ne Shqiperi batakçinjte e botes per te rrjepur popullin shqiptar. Ptfu qelbanik!

   Reply to this comment
   • Terapija April 16, 21:57

    Qetsohu o ti vezhguesi Homo histerik.Histerizmi me shume prek
    byth shpuarit.Enveri vuante nga kjo semundje e histerizmit te
    byth shpuarit.Kur i mungonte te thururit ,e zente histerizmi,i binte
    tavolines me grushte dhe 30 unuker qe e ruanin i dergonte ne thertore,nga pas ketyre qe nga kushuriu i pare deri tek i pesti
    fillonte kalvari per keta te mjere ,nga ky histerizem i ketij homoje.
    Ti vuan po nga kjo semundje o byth shpuar i ndyre. Une si terapist
    te keshilloi te perdoresh nje vegel te matrialit plastik,ne formen e
    sallamit,per ta punuar vrimen ne kohen e histerizmit,o qelbanik i
    perbuzur.Shqiptaret nuk pjerdhin me nga histerizmat e ndyra.

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F April 17, 13:40

     Tartaruge!
     Qe kur qenke bere “terapist”! Qe qenke kaq i sigurte e paske provuar kete kurë ti pedo pasiv?
     Qe i dole ne mbrojtje Markut te Ukajve, nuk bere ndonje çudi, se malokeri nuk ka vetem ne veri por dhe ne jug, andej nga ishte Enveri qe t’i paska leruar mbarazi.
     Meqenese nuk i ndahesh “T” ne nofke qenke njelloj teveqeli qe derman te beka vetem hashashi.

     Reply to this comment
 10. mimoza April 16, 19:37

  Si en filmat me mafien italiane ne Amerike ne shek e XIX. Po si do ti zgjidhe hallet e shtetit qeveria kur nuk mund te rregulloje kaq gje, madje kur aty banokan edhe qeveritare,

  Reply to this comment
 11. lis dushku April 16, 21:58

  Cez eshte kompani shteterore,e perzune cekun.Problemi eshte administrativ,si ajo shtylla ke kinostudio,qe preu Rama me sopate,Meqenese ka edhe gruan ne erresire,le te mprehe sopaten prape dhe te shqyeje deren e kabines se transformatorit,pastaj te mprehe lapsin dhe ti komunikoje pushim nga puna drejtorit te CEZ per Tiranen dhe difekti rregullohet.

  Reply to this comment
 12. Lopa April 16, 23:14

  E cte beje Rame ziu perpara…..?! Ky drejtori i cezit me sa duket i ka shpatullat e ngrohta,se pse ai e di. Sidoqofte te guzosh te shkelesh te dretat me elementare te qytetareve dhe per me keq ato te drejta qe i paguajme me para,do te thote qe te jesh arrogant i madh ose kushuri i pare i Sali Berishes. Vetem ketij te fundit nuk i rruhej per njeri mbasi e kishte ndare mendjen per dicka. E pra ky drejtori i cez duhet te jete patjeter gangster i madh,qe i degjeneron qytetaret e shkrete dhe me pas u merr edhe parate. Kjo po qe eshte Rilindja qe votuam.

  Reply to this comment
 13. Mark uk April 17, 08:42

  vezhguesi f:Nuk po ju fyej edhe pse e meritoni.Nuk e kuptoj pse i delni ne mbrojtje Edi apo mos je i biri nga njera nga pes grat e tij.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*