Çfarë dihet nga historia e Kotës?

December 26, 2017 02:29

Çfarë dihet nga historia e Kotës?

Kota është një fshat në rrethin e Vlorës, gjatë rrugës Vlorë-Tepelenë, në bregun e djathtë të lumit Shushica.

Është qendër e fshatit të bashkuar që përfshin edhe fshatrat: Petë e Vllahinë.

Kota ka histori të hershme. Dëshmohet si vendbanim i vjetër ilir.

Buzë Shushicës është zbuluar një varrezë ilire ku janë gjetur objekte të ndryshme, si dhe monedha me mbishkrimin Amantia.

Më 1920-n, për disa ditë rresht aty është zhvilluar një nga luftërat më të ashpra për dëbimin e pushtuesve italianë.

Deri më 1970-n kishte drejtim kryesor blegtorinë, më pas prodhimin e drithërave e të lulediellit.

Vendin kryesor në blegtori e ka zënë dikur rritja e gjedhit për mish.

n.s. / dita

December 26, 2017 02:29
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*