Çfarë dihet për afresket e Mborjes?

May 8, 2016 09:40

Çfarë dihet për afresket e Mborjes?

I nderuar lexues! Afresket e Mborjes janë ansambël me piktura bizantine të vitit 1390 në stil paleolog në kishën e Ristozit të Mborjes, afër Korçës.

Kanë trajtim të lirshëm, vizatim të sigurt dhe plot hir, ritëm elegant dhe bukuri klasike të portretit. Afresket e Mborjes paraqesin interes për ikonografinë dhe për detajet e zhanrit të futur në skenat biblike nga ambienti real.

Ato dokumentojnë se piktura shqiptare po mënjanohen nga stili i thatë grafik i gjysmës së dytë të shek.XIV dhe janë vepra e fundit e piktorit anonim që ka stolisur më 1369 kishën e Maligradit dhe më 1385 kishën e Sh. Thanasit në Kostur.

May 8, 2016 09:40
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim