Çfarë dihet për betejën e Kosovës?

November 2, 2015 18:09

Çfarë dihet për betejën e Kosovës?

I nderuar lexues! Beteja e Kosovës u zhvillua më 15 qershor 1389 në Fushën e Kosovës, në afërsi të Prishtinës midis ushtrive të një koalicioni antiosman të kryesuar nga princi serb Lazar dhe ushtrisë osmane të komanduar nga Sulltan Murati I. Osmanët kishin vazhduar pushtimet e tyre duke arritur deri në trevat shqiptare dhe serbe. Për sundimtarët e Europës juglindore po bëhej e qartë se vërshimi osman nuk mund të përballohej me forcat e tyre të veçuara. Të ndodhur përballë një armiku të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, serbë, bullgarë e rumunë i fashitën mosmarrëveshjet duke krijuar një koalicion antiosman. Beteja u zhvillua ndërmjet 100.000 ushtarëve osmanë dhe 40.000 luftëtarëve ballkanas. Beteja përfundoi me fitoren e osmanëve.

November 2, 2015 18:09
Komento

Ende pa komente

  1. # October 19, 22:40

    Une kujtova se po lexoj trimerin e Gjergj Kopiliqit.Vrau Sulltanin ne Cadren e vet sulltanit.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?