Çfarë dihet për betejën e Modricës?

September 26, 2014 15:45

Çfarë dihet për betejën e Modricës?

I nderuar lexues! Beteja e Modricës (1452) ishte betejë e ushtrisë shqiptare të udhëhequr nga Skënderbeu kundër trupave osmane të komanduara nga Hamza Pasha. Luftëtarët shqiptarë në korrik i dhanë armikut një goditje të befasishme dhe të rrufeshme. Pjesa e ushtrisë osmane që shpëtoi u prit në ngushticat e luginës nga kalorësia shqiptare e komanduar prej Hamza Kastriotit. Në betejë osmanët lanë shumë të vrarë; vetë komandanti i tyre ra rob. Fitorja në Modricë ishte e para kundër forcave osmane që nga koha e hipjes në fron të sulltan Mehmetit II.

September 26, 2014 15:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim