Çfarë dihet për “Filozofin” e Apolonisë?

September 19, 2018 10:39

Çfarë dihet për “Filozofin” e Apolonisë?

“Filozofi” ëshët portret në mermer, në madhësi natyrore, zbuluar nga gërmimet arkeologjike të v.1958 në Apoloni (i mbiquajtur Demosteni).

Trajtimi realist i fytyrës dhe vështrimi i humbur thekson botën e brendshme të pasur, zgjuarsinë, forcën e karakterit, por edhe tërheqjen nga bota e pasigurt që e rrethonte.

Punimi i pastër, prirja për idealizmin e tipareve, kontrasti ndërmjet fytyrës e flokëve e përcaktojnë si punë të shkollës së skulpturës apoloniate të fundit të shek.II të erës re.

Gjetja e një portreti tjetër të të njëjtit person në një moshë më të shtyrë dhe të kurorëzuar dëshmon se kemi të bëjmë me një filozof vendas.

b.m. / dita

September 19, 2018 10:39
Komento

1 Koment

  1. Aleksander Thana September 19, 19:22

    Ku eshte portreti ?!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*