Çfarë dihet për gjirin e Durrësit?

April 16, 2015 16:36

Çfarë dihet për gjirin e Durrësit?

I nderuar lexues! Gjiri i Durrësit është gji në detin Adriatik, ndërmjet kepit të Selitës (Lagjit) në jug dhe kepit të Durrësit në veri. Ka gjatësi 18 km dhe gjerësi maksimale 7.5 km. Në përgjithësi është i cekët, thellësitë zvogëlohen në mënyrë të njëtrajtshme drejt brigjeve. Bregdeti është i ulët, zonë tipike grumbullimi. Në gjirin e Durrësit derdhen përroi i Darçit dhe ai i Kavajës. Gjiri është i mbrojtur vetëm ndaj erërave lindore, të cilat janë edhe më të rrallat. Në pjesën veriore të gjirit shtrihet qyteti dhe porti i Durrësit, ndërsa në jug plazhi i Durrësit.

April 16, 2015 16:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?