Nga e ka marrë emrin Gjiri i Lalëzit?

April 16, 2017 12:15

Nga e ka marrë emrin Gjiri i Lalëzit?

I nderuar lexues!

Gjiri i Lalëzit (njihet ndryshe edhe si Gjiri i Shën Pjetrit) shtrihet në bregdetin shqiptar të Adriatikut midis Kepit të Rodonit (Muzhlit të Skënderbeut) në veri dhe Bishtit të Pallës në jug.

Emrin e ka marrë nga fshati Lalëz që gjendet pranë bregut verilindor të Gjirit.

Është i hapët nga ana e detit. Gjerësia e hyrjes është 20 km, gjatësia e vijës bregdetare 35 km.

Bregdeti me përjashtim të pjesëve që i përkasin Kepit të Rodonit dhe Bishtit të Pallës është i ulët, me laguna e vende-vende moçalor (laguna e Bishtarakës). Në gji derdhen Erzeni, përroi i Tarinit dhe ai i Vorbës.

Ata depozitojnë sasi të mëdha materialesh të ngurta dhe janë shkaku i ndryshimit të vazhdueshëm të vijës bregdetare të gjirit dhe e cektësisë së tij.

Gjiri mbrohet mirë nga erërat veriore, por është i hapët ndaj erërave të drejtimeve të tjera.

April 16, 2017 12:15
Komento

7 Komente

 1. Jimi April 17, 04:14

  Pretenduat t’na ndriconit per prejardhjen e toponimit “Lalez”, por nuk na thate asgje!
  Na cuditet duke na then se gjiri e paska marre kete emer nga fshati Lalez, duke mos na dhene asnje informacion se nga e ka prejardhjen ky emer!?
  Te pakten ky dukej se ishte qellimi i ketij shkrimi.

  Reply to this comment
 2. Mark uk April 17, 15:44

  E ka pasur gjiri Shen Pjetrit,po kur shqiptart u turqizuan i ndrruan emrin.

  Reply to this comment
 3. Nedri April 17, 23:26

  Futja kot ,fshati lalez eshte mbi 10 km nga bregu I detit..

  Reply to this comment
 4. Zoto Kanina April 18, 16:30

  Ka jetuar dikush që I thon in Lala i Zi dhe I ngeli: lala i zi lala i zi, lalzi

  Reply to this comment
 5. kris 1 April 19, 17:02

  Ka qene nje parashikim i profeteve qe ne shekujt e ardheshem do te ishte prone e Lal Saliut dhe Lal Metes

  Reply to this comment
 6. mateo April 20, 01:37

  Ky studim me vlera te jashtezakoneshme do ta rrite mireqenien e popullit tone 10 here!
  Lum ne per strudiuesit qe kemi!
  Si kompetent po ju pyes:
  -Po fjala “PORDHE” nga e ka prejardhjen?
  Po e zgjidhet kete une fitoj 100 milion leke,gjysmat jane tuajat!

  Reply to this comment
 7. Korabi April 20, 11:08

  Ca na thate? Hic asgje! Po prisja te na shpjegonit prejardhjen e emrit dhe c’na thate? Qe e ka marre nga fshati Lalez.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*