Çfarë dihet për gjirin e Rodonit?

July 28, 2015 17:00

Çfarë dihet për gjirin e Rodonit?

I nderuar lexues! Gjiri i Rodonit ndodhet në pjesën jugore të gjirit të Drinit, ndërmjet kepit të Rodonit dhe grykëderdhjes së lumit Mat. Ka gjatësi rreth 13 km dhe gjerësi më të madhe 7 km. Thellësitë zvogëlohen gradualisht drejt brigjeve. Bregdeti jugor i gjirit të Rodonit është formuar nga shpatet veriore të vargut të kodrave të Muzhlit, që zbresin butë duke i dhënë vijës së bregut një formë të lakuar. Bregdeti lindor është i ulët dhe ranor, zonë grumbullimi. Ndërmjet grykëderdhjeve të Matit e Ishmit ndodhet lugina e Patokut. Gjiri i Rodonit është i mbrojtur ndaj erërave jugore e lindore. Në bregun ranor të gjirit që ndan lagunën me detin, shtrihet plazhi i Patokut.

July 28, 2015 17:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*