Çfarë dihet për gjirin e Shëngjinit?

January 24, 2016 11:03

Çfarë dihet për gjirin e Shëngjinit?

I nderuar lexues! Gjiri i Shëngjinit ndodhet në pjesën verilindore të gjirit të Drinit ndërmjet kepit të Shëngjinit dhe grykëderdhjes së Drinit të Lezhës. Ka gjatësi rreth 5 km dhe gjerësinë më të madhe 2 km. Në përgjithësi është i cekët, sidomos në bregun e tij lindor, thellësitë zvogëlohen gradualisht drejt bregut. Bregdeti lindor është i ulët dhe ranor, zonë tipike grumbullimi. Bregdeti verior është i lartë, shkëmbor, i tipit të gërryerjes. Gjiri i Shëngjinit është i hapur ndaj erërave jugperëndimore e perëndimore. Në pjesën verilindore të tij shtrihet qyteti i Shëngjinit.

January 24, 2016 11:03
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*