Çfarë dihet për historinë e Butrintit?

November 18, 2015 12:35

Çfarë dihet për historinë e Butrintit?

I nderuar lexues! Butrinti është qytet i lashtë në Epir, i vendosur mbi një kodër të gadishullit të Ksamilit, buzë liqenit me të njëjtin emër, 15 km në jug të Sarandës. Në burimet e shkruara përmendet për herë të parë nga fundi i shek.VI p.e.s. Bënte pjesë në bashkësinë (koinonin) e kaonëve dhe më vonë në shtetin e Epirit. Në kohën e Jul Cezarit u kthye në koloni romake. Pastaj qyteti ndoqi fatet e Perandorisë Romake dhe të asaj Bizantine. Më vonë hyri në zotërimet e Venedikut (1690-1797), prej të cili e shkëputi Ali Pashë Tepelena. Me rënien e pashallëkut të Janinës Butrinti kaloi nën sundimin osman, që zgjati deri më 1913.

November 18, 2015 12:35
Komento

1 Koment

  1. ODISEJA April 9, 01:26

    BUTRINTI U THEMELUA NGA KOLONET E TROJES (150000mije vete ) ME NE KRYE NEOPTOLEMEU ( BIRI I AKILIT) DHE ANDROMAKA ( VEJUSHA E HEKTORIT TE TROJES ) DHE ME VDEKJES ENEOPTOLEMEUT U MARTUA HELENAU (VELLAI I HEKTORIT ) ME ANDROMAKEN DHE KETA LINDEN DJALIN ME EMRIN ” MOLOSI ” DHE VAZHDUAN NDERTIMIN E BUTRINTI T DHE ME PAS JANE VIZITUAR NGA ENEA ME BABANE TIJ (ONKEZNIN ) QE FILLOJE TE NDERTOJE NJE QYTET ME EMRIN E BABAIT ONKEZ (SOT SARANDA) GJITHASHTU ESHTE EDHE FOJNIKA NGA KETA KOLONE QE TE GJITH FLISNIN NJE GJUHE ME VENDALINJTE ILIRE !DERI KETU MBARON LEGJENDA DHE NE HISTORI HYRI MOLOSIA SI KRAHINE QE NJIHET EDHE SOT JUGU I SHQIPERISE DHE EPIRI I SIPERM DHE ZEUSI ISHTE NJE PERENDI MOLOS ETJ ETJ

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*