Çfarë dihet për Kalanë e Skelës

December 14, 2018 02:11

Çfarë dihet për Kalanë e Skelës

Në mesjetë fatet e Vlorës lidhen me kështjellën e Kaninës.

Më 1081 u pushtua nga normanët, më 1205 nga Venediku, pastaj kaloi në sundimin e Hohënshtaufëve gjermanë dhe më 1272 u përfshi në mbretërinë e Arbërisë.

Në shek. V. u bë një qendër e lulëzuar tregtare e zejtare, si despotat më vete.

Kaloi në shek. XIV nën sundimin e Balshajve.

Osmanët e pushtuan më 1417 dhe kjo zonë ofronte portin e parë të pushtuar prej tyre në Adriatik.

Në shekujt e mëvonshëm u bë edhe qendër sanxhaku, i cili u trashëgua gati pa ndërprerje nga Vlorat, oxhaku i qytetit.

Më 1531, u ndërtua një kala afër detit (në vendin e stadiumit të sotëm)  që mendohet se është projektuar nga arkitekt Sinani.

Kalaja njihet edhe si Kalaja e Skelës.

Historiani turk Evlija Çelebiu e konsideronte Kalanë e Skelës si një nga mrekullitë e arkitekturës osmane dhe në të njëjtin nivel me Kullën e Selanikut.

Zona në të cilën ishte e ndërtuar Kalaja e Skelës u deklarua Monument kulture në vitin 1963.

Në vitin 2000 u zbuluan pjesë të themeleve të Kalasë së Skelës, por nuk është kryer ende asnjë studim i materialit arkeologjik të zbuluar.

k.a. / dita

December 14, 2018 02:11
Komento

6 Komente

 1. demo December 14, 05:36

  Aty ju sot do te zbuloni nje mut,se nuk keni lene hapesire pa bllokuar me pallate.kalaja ishte funksionale,me hendeqe te mbushur me uje ne 1670 kur e vizitoi Celebiu.
  Ate qe s`ta thote kush,por ta thote Demo,eshte se Kalane e Vlores e shkaterruan Vlorajt.Ishte i ati Eqerem beut qe shkaterroi kalane per te ndertuar rrugen e Skeles me kalldrem. ne fillim te shek.XX.Me seren e Selenices ndertoheshin rruget e Parisit,por shqiptaret nuk e njihnin teknologjine.

  Reply to this comment
 2. MH December 14, 12:31

  anticensshurrë25642654
  Te ka dal pune me te gjithe.Nuk len njeri pa fyer.
  Z.demo nuk ka fare pune me ty .Ti cfare mutin kerkon kur nuk jep asnji mendim mbi kalan shume shekullore te Skeles,por vetem shan e ofendon tjetrin kotnasikot.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 14, 16:01

   dema ka të drejtë,pavarsisht se nuk i përgjigjet pyetjes time,po ti ça mutin do??
   apo duke mos e ditur se skela është në buzë të detit dhe stadiumi i vlorës është në fushë,kujton se fotoja e paraqitur është me të vërtetë e kalasë së skelës??
   shko mor debil!!
   ps:MH nëse unë paskam fyer demën duke e quajtur nastro,atëherë ti po fyen nastron suke e quajtur një ndyrësirë!?

   dem dhe një herë!
   përse më lë përshtypjen se je nastrua??

   Reply to this comment
 3. demo December 14, 14:57

  Flm.MH.Nuk kam c`i shtoj komentit tuaj.Kur s`ke pune do luash deren!-thote nje fjale e urte.E KA SEMUNDJE PROFESIONALE.

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana December 14, 14:59

  Kalaja e Vlores (e Skeles) ka qene e lidhur me kanal me detin dhe rrethonte keshtjellen, por kjo foto s’ka asnje lidhje me Skelen. Duket si Kanina.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*