Çfarë dihet për lumin e Vermoshit?

December 17, 2015 09:33

Çfarë dihet për lumin e Vermoshit?

I nderuar lexues! Lumi i Vermoshit ndodhet në pjesën më veriperëndimore të Alpeve Shqiptare dhe rrjedh nga perëndimi në lindje përmes luginës së Vermoshit. Ka sipërfaqe të pellgut142 km2 (89 km2 brenda kufirit shtetëror të Shqipërisë). Lugina e lumit të Vermoshit ka formë tipike të një lugu me prejardhje akullnajore, me krahë të pjerrët e me një fund të sheshtë e të gjerë 150-200 m, zallishtor që e ruan deri në derdhjen e përroit të Lepushës. Pak pas derdhjes së përroit të Lepushës, lumi i Vermoshit del nga territori i Shqipërisë, duke formuar një kanion.

December 17, 2015 09:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim