Çfarë dihet për xhaminë e Mirahorit në Korçë?

February 29, 2016 10:29 Updated

Çfarë dihet për xhaminë e Mirahorit në Korçë?

I nderuar lexues!

Sipas një mbishkrimi të vonë mbi portën e hyrjes, xhamia e Mirahorit në Korçë është ndërtuar më 1494-1504 nga Iljaz Bej Mirahori.

Xhamia është ngritur mbi themelet e kishës së vjetër të Shën e Premtes. Së bashku me një numër ndërtimesh përreth saj si imareti, banja, furra etj., xhamia e Mirahorit formonte në mesjetë një qendër urbane pranë tregut të qytetit.

Përbëhet nga salla e lutjeve me përmasa të mëdha, e mbuluar me kupolë mbi tambur, e cila paraprihet nga hajati i hapur nga një arkadë me harqe të mprehta mbi mbështetje masive, i mbuluar me tri kupola të vogla.

Në skajin veriperëndimor të sallës ngrihej minareja.

February 29, 2016 10:29 Updated
Komento

13 Komente

 1. Amerikani... February 29, 13:47

  Jo vetem ky qenefi i bej horit, por edhe shume te tjere jane ngritur mbi identitetin e vertete te ketij populli te kthyer ne milet…Me kete rast duhen permendur dhe kishat bizantine te kthyera ne objekte kulti ortokse-greke, dhe ne ato te stilit sllavo-ortodoks…

  Reply to this comment
 2. Amerikani... February 29, 13:48

  Jo vetem ky qenefi i bej horit, por edhe shume te tjere jane ngritur mbi identitetin e vertete te ketij populli te kthyer ne milet…Me kete rast duhen permendur dhe kishat bizantine te kthyera ne objekte kulti ortodokse-.greke, dhe ne ato te stilit sllavo-ortodoks…!

  Reply to this comment
 3. Amerikani... February 29, 13:48

  Jo vetem ky qenefi i bej horit, por edhe shume te tjere jane ngritur mbi identitetin e vertete te ketij populli te kthyer ne milet…Me kete rast duhen permendur dhe kishat bizantine te kthyera ne objekte kulti ortodokse-.greke, dhe ne ato te stilit sllavo-ortodoks…!…

  Reply to this comment
 4. Amerikani... February 29, 13:49

  Jo vetem ky qenefi i bej horit, por edhe shume te tjere jane ngritur mbi identitetin e vertete te ketij populli te kthyer ne milet…Me kete rast duhen permendur dhe kishat bizantine te kthyera ne objekte kulti ortodokse-.greke, dhe ne ato te stilit sllavo-ortodoks…!…….

  Reply to this comment
 5. Amerikani... February 29, 13:49

  Jo vetem ky qenefi i bej horit, por edhe shume te tjere jane ngritur mbi identitetin e vertete te ketij populli te kthyer ne milet…Me kete rast duhen permendur dhe kishat bizantine te kthyera ne objekte kulti ortodokse-.greke, dhe ne ato te stilit sllavo-ortodoks…!…………

  Reply to this comment
 6. Emigranti. February 29, 14:56

  DY PLAGET.
  Turqia i nguli shqiptareve me kulac e kerbac percarjen me te madhe ne histori, kjo u thellua me von nga gangrena komunizem, ndaj shqiptaret kane dy plage qe duhen sheruar dhe jo te thellohen.

  Reply to this comment
 7. kauri February 29, 15:36

  1) iliazi ishte biri i priftit te panaritit me emrin ilia dhe nuk ishte korcar.
  2) kisha e shen e premtes korce u kthye ne xhami. kjo deshmohet nga fakti se ne hyrje te xhamise ekzistonte deri vone 1914 ikona e vjeter e kishes se shen e premtes ku grate e krishtere korcare shkonin brenda ne xhami dhe ndiznin kandilen ne marreveshje me pushtuesit turq.
  pra ilia eshte nje nga tradhtaret e pare qe tradhetuan kombin- shqiptarine dhe krishterimin duke u kovertuar ne turk dhe muhamedan.

  Reply to this comment
 8. kauri February 29, 15:38

  1) iliazi ishte biri i priftit te panaritit me emrin ilia dhe nuk ishte korcar.
  2) kisha e shen e premtes korce u kthye ne xhami. kjo deshmohet nga fakti se ne hyrje te xhamise ekzistonte deri vone 1914 ikona e vjeter e kishes se shen e premtes ku grate e krishtere korcare shkonin brenda ne xhami dhe ndiznin kandilen ne marreveshje me pushtuesit turq.
  pra ilia eshte nje nga tradhtaret e pare qe tradhetuan kombin- shqiptarine dhe krishterimin duke u kovertuar ne turk dhe muhamedan.kaq si fillim.

  Reply to this comment
  • KOZi February 29, 20:12

   Koment i gabuar ! Kthimi i kishave ne xhami ka ndodhur ne gjithe ato vende ku popullsia vendase ka kthyer besimin. Per muslimanizmin eshte normale pasi si Krishti si Muhameti edhe Moisiu etj jane ne Kuran te percaktuar si Profete.
   E dyta kthimi i besimit nuk konsiderohet tradheti.
   Nuk ka dashur Ilia te rrije ne Partine ku ishte por ka kaluar me LSI. tung

   Reply to this comment
 9. Moisi Golemi February 29, 16:43

  Iljazi rrojti mbi 100 vjec. Ka qene edhe nder komandantet ne marrjen e Konstandinopojes dhe ne komanden e tij ka pasur rregjimentin e Ballabanit, i cili ishte luftetari i pare qe u fut ne muret e Konstandinopojes dhe ngriti flamurin osman.

  Reply to this comment
 10. Arben February 29, 20:03

  HISTORIA QE KEMI MESUAR KETO 100 VITE ESHTE NJE MASHTRIM I MADH NE FUNKSION TE QELLIMIT ME TE MADH, TE C ‘SHQIPETARIZIMIT TE POPULLIT TONE.

  TE KISHTE VONUAR EDHE NJA 200 VITE ARDHJA E PERANDORISE SE NDRITUR OSMANE, SOT DO TE QUHESHIM STANISH, BOGOJE, MAMICA, LAICA, STAICA E VOJSAVA (NJESOJ SI VELLEZIT E MOTRAT E SKENDERBEUT, DHE DAJOT E TEZET E TIJ)

  DHE NJE ZOT E DI SE CFARE GJUHE DO TE FLISNIM.

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
 11. Arben February 29, 20:44

  HISTORIA QE KEMI MESUAR KETO 100 VITE ESHTE NJE MASHTRIM I MADH NE FUNKSION TE QELLIMIT ME TE MADH, TE C ‘SHQIPETARIZIMIT TE POPULLIT TONE.

  TE KISHTE VONUAR EDHE NJA 200 VITE ARDHJA E PERANDORISE SE NDRITUR OSMANE, SOT DO TE QUHESHIM STANISH, BOGOJE, MAMICA, LAICA, STAICA E VOJSAVA (NJESOJ SI VELLEZIT E MOTRAT E SKENDERBEUT, DHE DAJOT E TEZET E TIJ)

  DHE NJE ZOT E DI SE CFARE GJUHE DO TE FLISNIM.

  ALLAHU EKBER..

  Reply to this comment
  • beni March 1, 09:10

   Do te flisje gjuhen e babajt erdogan se ai e njeh mire allahu akber!
   Ju duhet qeruar si pataten bile e ka mir greku qe ju nderon emrat edhe fene se vetem keshtu integroheni ska menyr tjetr vecse ksaj,ju dham emer nga turk ne shqipetar ju dham gjuhen e shohim shqelma nga ju dhe allahu akber!
   Paska pas te drejte rankovici qe ju dergoj ne turqi se atje e meritoni e atje e keni baben!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim