Neni 267 i Kodit Penal: Çfarë do të ndodhë me Doshin, nëse kemi deklaratë të rreme?

March 4, 2015 18:44

Neni 267 i Kodit Penal: Çfarë do të ndodhë me Doshin, nëse kemi deklaratë të rreme?

Tashmë që çështja “Doshi” ka marrë një rrjedhë tjetër, pritet të ketë zhvillime të tjera.

I vetmi krim që mbetet të hetohet është ai që ka të bëjë me nenin 267 të Kodit Penal, “Përhapja e informacioneve të rreme që ngjallin panik”.

Ajo që ndodhi këto ditë i afrohet shumë konsumimit të kësaj vepre penale dhe për këtë deputeti i Shkodrës duhet të merret i pandehur.

E vetmja pikëpyetje është nëse faji do t’i ngelet Durim Bamit apo Tom Doshit?

Sipas procedurave juridike, prokuroria do të pyesë deputetin Doshi dhe në fund të veprimeve standarde, do të dalë në një konkluzion, me një veprim konkret.

Nëse vendoset të hetohet deputeti për deklaratën e rremë, Prokuroria e Përgjithshme duhet t’i drejtohet me një kërkesë Kuvendit dhe Parlamentit me qëllim nënshtrimin ndaj hetimeve.

Do të jetë po Prokuroria që do vendosë, nëse ka elementë të veprës penale sipas nenit 267 dhe nëse do kërkojnë ndalimin e deputetit për deklaratën e rreme, apo hetimi do të kryhet në gjendje të lirë /DITA

March 4, 2015 18:44
Komento

29 Komente

 1. GRAMOZ March 4, 18:49

  Telenovela DOSHI te pregatitur ne guzhinat e trazirave mori fund ……drejtesia ti shkoje ne fund …

  Reply to this comment
 2. Korcari123 March 4, 18:53

  PD-ja po bie vete ne Gropen qe hapi per tu rrezuar te tjeret…………

  Reply to this comment
  • Gopisti i NSHRAK-ut March 4, 20:44

   Si gazete e njohur per intervista investigative, perse nuk provoni te intervistoni ish-ortaket e ish-profarma biznes i z. DOSHI?
   NDOSHTA tani ata mund te flasin pa droje 😉

   Reply to this comment
 3. toni March 4, 19:01

  o gazetari i shkrimit nuk kan imunitet deputetet e kane hequr keshtu eshte i lire prokurori te nise procedimin nuk ka nevoje per te bere kerkese ne parlament.po keshtu kur beni sikur i dini te gjitha.

  Reply to this comment
  • kalushi March 4, 19:33

   e ke gabim.
   duhet kerkuar nga Parlamenti leje gjithsesi

   Reply to this comment
   • toni March 4, 22:53

    nuk e kam gabim fare lexoje pak heqjen e imunitetit te deputetit.neni 267 nuk ka lidhje fare me kete deklaraten doshit por nuk komentova me siper se nuk e lexova pacavuren e gazetarit.keshille gazetarit konsultohu me nje jurist kur ben shkrimin

    Reply to this comment
 4. Toni March 4, 19:02

  Po pse car pretendoni se do ndodhe lesh-asgje,do ndodhi qe toma+dritan prifti do meren me vica-lope-pulari+ndonje koqe veze per te shitur…

  Reply to this comment
 5. lavdosh March 4, 19:03

  Rama e dha mesazhin te henen ne mengjez. Shkoi ne gjykate per gjyqin me Paloken per shpifje.
  Si shtetari dhe burre shteti ai me vendosmeri tha se ka ardhur koha ti themi fund shpifjeve dhe perbaltosjes.
  Ky veprim jep dhe indikacione se cfare do behet me Doshin-fund te hidhur dhe shpresoj te behet mesim per te tjeret. Shoqeria ka nevoje per nje fare harmonie dhe llogjika te mbizoteroi mbi shpifjet

  Reply to this comment
 6. Labi March 4, 19:03

  Si ka mundesi keto lloj most rash ne PARLAMENT?

  Reply to this comment
 7. Zogu March 4, 19:06

  Po duket si skenari i konfrences se Tiranes 1956. ” Papritmas ” po zbulohen armiqte e partise dhe sipas kesaj llogjike meqenese Doshi ka bere deklarate te rreme duhet te denohet. Ne rradhet e Byrose politike po diskutohet per denim me pushkatim por mbetet i hapur versioni me varje ne litar. Pertej humorit te zi nje gje eshte e sigurte, keta politikane nuk dine se cbejne se i ka vrare e mira ….!! Me sa duket mallkimet e qytetareve po zene vend.

  Reply to this comment
 8. arusha... March 4, 19:08

  Te gjithe Tomat e parlamentit te ikin..Kurse fenomeni Toma dhe Toma vete duhet ndeshkuar

  Reply to this comment
 9. Lm March 4, 19:11

  Bej edhe pyetjen: cfare do ndodh me Meten nqs pohimi i Doshit eshte i vertete

  Reply to this comment
 10. LOVE March 4, 19:16

  Asgje nuk do ndodhi .
  Ai ka nje kasete ku Bami thote qe do e vriste dhe ka marre pagesen .
  Tani e mohon .Keshtuqe faji do i ngelet Bamit …ne kete rast do quajtur dhe fitore
  sepse faji nuk ngeli jetim …. 1 her te vetme kemi nje “fajtor “…urrrrra prekuror
  Me shume problem per ditet qe do vijne ngelet saga Doshi ,perjashtimi i tij
  qe ne fakt ai e beri vete fakt te kryer ,e kerkoi medoemos kete perjashtim
  [ato perrallat alla Mero ,me mospranim shantazhi ,duhet te jemi dakort nuk qendrojne ]
  Doshi e kerkoi me ngulm perjashtimin ,pra Perse ??
  me cfare do perballet Rama tani dhe cfare po gatuan Doshi ????
  nuk besoj as te gezimi i Sales ,ai me i kenqur do ishte ta kishte Ramen me Doshin
  Pra cfare do gatuaje Doshi dhe kompania [lukunia] e te pakenaqurve ????
  Kjo do jete shume ,shume interesante …
  ketu Rama do duhet te na shfaqi talentin e rralle …numrat ,ku jane numrat
  [do preferoja te shikoja votimin per heqjen e imunitetit ,sepse do shikoja numrat qe ka mazhranca dhe do shikoja kush do guxonte ti dilte kunder AA ,qe me kaq ngulm po kerkon pastrimin e elementeve kriminale …ai komisioni i dekriminalizimit po me gajas
  prandaj duhet patur kujdes kur i ben gropen tjetrit ,duhet te marresh mire masat qe mos te rri e ngushte kur bie vete brenda 😛

  Nuk ka shprese per ta ber fajtor Doshin ,nuk besoj aspak te kjo !

  Reply to this comment
  • N.VJOSA March 4, 19:54

   Sipas zhvillimeve te deritanishme, Doshi Kodoshi eshte vet Kodoshi!…
   Prandaj ky Politikan rrugaç dhe Kriminel duhet hetuar deri ne Nje, ku te tregoje GJITHE ZINXHIRIN E KRIMIT…
   DERI SA HALLKAT E ZINXHIRIT TE LIDHEN ME NJERA TJETREN!…
   Dyshoj se pas Doshit, Kodoshit, eshte
   K O D O S H I
   M E
   I
   MADH
   I
   K O D O S H V E
   SHQIPTARE,
   KOMANDATI KODOSHLLEQEVE,
   E NJIFNI JU ATE?!…
   ATE TASHME E NJEH GJITHE SHQIPERIA,
   PO DUKET EDHE SE SI PO REAGON AKTUALISHTT KUR MBRON KRIMIN DHE
   FLET NGA 10 HERE NE ÇDO SEANCE KUVENDI, POR
   më i r r e z i k s h ëm eshtë kur
   TERHEQ FIJET NË
   P R A P A S K E N Ë !…
   A eshte ky fundi i Baces se Krimit?!..
   Do rrojmë dhe do shikojme…
   Shpresoj shume qe Ambasada e SHBA, ka te monitoruar Mafjen Kriminale ne
   Shqiperi dhe here pas here jep ndihmen e vet, por Drejtesia Shqiptare duhet te ece
   me kembet e veta dhe me Koken e vet…!
   S h p r e s o j m ë.

   Reply to this comment
   • ali asllani March 4, 20:20

    hahaha militantizmi yt i verber te ka shkallafitur nervat N Vjosa.

    si ndryshojne raportet midis te forteve! me videon Meta 700 MIJE EURO ME NJI FIRME .rrinte ne prehrin e Saliut dikur si fmi i keq qe i plotsohen te gjitha deshirat biles per ta shpetuar u vrane 4 qytetare..

    Tani ndodh krejt e kunderta Rama ne prehrin e Metes si qaraman per ti shpetuar te forteve te PS qe deri dje e mbajten gjalle nga Likja e Saliu…

    Edi Rama i ke lare duart me elektoratin e socjalisteve ,mir se diten e rrenave e mbyllem nji dhe nji vesh shurdh.por kjo nuk hahet mo or ti lum miku..ku eshte morali yt mor qen qe u vrane 4 qytetare per surratin e aleatit tend te 1 prillit.

    HARAM TE QOFTE VOTA E JONE pis burre..

    Reply to this comment
    • N.VJOSA March 4, 22:46

     @Ali,
     Të kam thene qe e njollos emrin e te madhit Ali Asllani…
     Politika eshte kompromis.Meta u akuzua si i korruptuar.Por e mbrojti Saliu….!(dhe ai qe mbron Kusarin nuk denohet me pak…)
     Vota e Sovranit dha tre variante:
     1.Varianti aktual PS+ LSI…
     2.Varianti PD+LSI….
     3.Varianti PS+PD…
     Varianti i pare ishte me i mundeshmi sepse jane te dyja partite te spektrit te majte, gje qe u nxit dhe nga europianet, nqs te kujtohet…
     Varianti dyte, ishte ne doren e LSI…
     varianti trete, as qe behej fjale sepse te dy palet e shihnin njeritjetrin si armiq per vdekje…!
     Keshtu qe u zgjodh ai variant qe eshte sot!
     LSI, nuk eshte vetem Meta, por 19 deputete qe i zgjodhi Sovrani !….
     Neqoftese ke sadopak gjykim politik, e kupton besoj thenien POLITIKA ESHTE KOMPROMIS…!
     Me shume nuk di se çfare te them, ne se edhe ti nuk je i semure nga militantizmi…

     Reply to this comment
  • ali asllani March 4, 20:50

   po dihet o Love morali i PS me ne krye piktorin ka marre fund.cdo beje Doshi asgje skan per ti bere ,themelet e PS DO TRONDITEN nji korigjim qe duhet te beje Toma…sidomos pas zgjedhjeve do dali ne shesh e verteta..

   Edi Rama beri vetvrasje politike..jo pa qellim tentoi ta qetsonte vampir Koco situaten.
   nuk e mbulojne dot me turpin mediat per ate qe beri piktori..Likja skraparit kishte kohe qe e priste nji levizje te zbuluar te Tomes dhe i tha piktorit o mua o Tomen.

   Reply to this comment
 11. mane milioneri March 4, 19:19

  me ben pershtypje si mundet nje idjot me tru sa nje femije 3 vjec

  eshte nje ” biznesmen ” i sukses-shem me miljona $.

  Reply to this comment
 12. Dardan March 4, 19:31

  Gjithe kjo gjurrulldi e do nje kurban. Kushdo politikan qe ta haje nga kjo mire do i behet

  Reply to this comment
 13. SuloKapedani March 4, 20:06

  Doshi duhet te vihet para ligjit ne se vèrtetohet dèshmi e rreme.Te tregoje qèllimin e lidhjet me persona tè tjere tè pèrfshirè pèr drstabilitet.Te tregoje Tum Kodoshi kush eshtè futur nè kalin e “trojès” brenda p.s.-es,pèrveç tij.Tom ,shko ke sala se ka filluar tè mbroje me dinjitet tè lek dukagjinit sipas kanunit tè shpellarève.

  Reply to this comment
 14. Leo england March 4, 20:15

  lojrat ne politike i kane rezultuar miliona ketij kooperativistit dhe nen mesimet e partise me sekretarin Bin Rishe mendoi se do bente nje GRUSHT SHTETI si ne 98. IKU vapa me gushtin e tani po i afrohet dita e qelise edhe Berishes me compani. Vazhdon forcimi i shtetit te SHQIPTAREVE dhe Berisha si kryekriminel e vrases bashke me keta palacot e tij ku njeri ekspert quhet LOVE do perendojne . I kane ditet te numeruara. Amerikes nuk ja shtin dot i cmenduri me kopene e tredhur.

  Reply to this comment
 15. Torollaku Rilindas March 4, 20:29

  Pu, c;na shkrite gazit, po pse mer ku e pate panikun ne popull ju nga ato qe tha Toma, popullit as qe ju rrujt fare, ju na dilkeni tashti na thoni, u perhap panik ne popull. Tobeestarkfurullah!

  Reply to this comment
 16. Demosteni March 4, 20:29

  Likja e ka pisk ! me duket se i erdhi ngordhja dhe keshtu lutem. Mafiozi me brire Like hajduti nuk mundet me u fshehe pas fustanit te askujt. Ishalla i erdhi fundi zullumeve te ketij pisi “king make”. Tomes t, ja rruajne (mjekren). Nuk ka shti Toma njerez me vra por mafiozi Like Floriri. Ne esfel vafte hajduti i deklaruar me ze e figure.

  Reply to this comment
 17. March 4, 20:38

  Shpresat jane te pakta qe doshi te kete intriguar , e kunderta q*eni mare eprap

  Reply to this comment
 18. intrigantet e saliut March 4, 21:03

  Doshi duhet te merret i pandehur dhe duhet te arrestohet e ti bej shoqeri pikerisht atij qe e perdori per te thurur intrigat e tij femijerore!
  Toma tregoj se eshte nje provincial me instikte tipeke gangsterrash, tregoj se i perket klanit te intriganteve te klases politike te sali berishes dhe mafies se tij te peshtire. Toma, i beri jo vetem maxhorances me ikjen e tij, por tere opinionit publik, sepse nxorri ne pah paburrerrine e tij dhe demostroj se nga kush perfaqesohet elektorati qe i besoj voten!
  Nese Tom Doshit , do i dhimbsej elektorati i tij, duhet te shperndaj dhuroje tere pasurine qe e ka vendosur me trafiqe dhe krime nga me ordineret. Tom Doshi, nuk ka karakter dhe as dinjitet , nje Burre i vertete, nuk duhet te genjeje dhe te intrigaje si laviret, nuk duhet te shkoj me femra te tjera , ndersa Toma i Doshajve, me perfitimet e tij kriminale, mban mbi pese (5) dashnore duke edhe ju bere dhurata te shtrenjta, madje dikujt i ka dhuruar edhe banese!
  Intrigat e Tomes se Doshajve, besohen nga njerez qe i perkasin nivelit te tij dhe te killerave qe ai josh me para e fovore!
  Tom, morri fund koha kur ti silleshe si padrino me koleget e tu deputet, kur ti kerkoje favore neper dogana, apo neper tatime, kur te plotesoheshin te gjitha kapriciot, ish koleget e tu deri tani kane demostru se nuk behen pale me HORRAT si ty dhe sali berishen!
  E s’krreditove veten me duart, kembet dhe gojen tende o ordiner, provincial , itrigant!
  Cdo gje qe te tregosh nga tash e tutje, nuk do zere vend tek njerezit inteligjent dhe per fatin tend te keq, jane te shumte!

  Reply to this comment
 19. N... March 4, 21:27

  Ka shum pyetje qe kerkojne pergjigje!Nqs dikush sot pyeti se perse do vritej Doshi?une bej pyetjen e kundrt,Perse vrasia e doshit do destabilizonte shqiperine?Kemi nje rast kur eshte vrar Deputeti Xhindi po aq i fuqishem dhe me influenc ne zonen e tij dhe s’ndodhi asgje!Qytetaret duhet te jene te vemendshem dhe te arsyeshem.Mos ta lejojne veten qe me lajmet kontradiktore dhe te sajuara ta cojne koken dhe opinionin si fshirset e xhamave.Me nje gje nuk duhet bere kompromis,perseri Iir Meta!I korruptuar sa ska me,streh e te gjithe krimineleve kudo ne shqiperi.Hajduti ordiner qe sot kapi Banken e Shqiperise.Kush na garanton qe per 6 muaj apo nje vit ai nuk do perfshihet ne skandalin e rradhe i cili mund te jete kobzi per financat e shqiptareve?!Nuk keni nevoje te investoheni per Doshin si burre i mire por ama ate hale nga kreu i p[arlamentit duhet me e heq nje ore e me pare.Fakti qe Ilir Meta doli pa lag edhe kete rradhe tregon se situata eshte perkeqesuar,shteti ka ikur ne drejtim te gabuar.

  Reply to this comment
 20. Zoro March 4, 23:13

  Ketu nuk kemi te bejme me perhapjen e informacioneve te paverteta pasi nuk ka prova te mjaftueshme pasi cdo gje e thene ka te beje vetem me dy persona, me Tomen qe deklaron dhe Bamin qe” mohon” ato qe ka thene me pare.
  Perhapja e informac. te rreme me qellim destabilizimin e vendit nuk ka baze ligjore ne rastin konkret sado te rreken te dalin ne kete shteg.
  Me urdher te Saliut u vrane 4 veta dhe u plagosen 11 te tjere me armet e shtetit ne mes te dites ne bulevardin “Deshmoret e Kombit” dhe asnje i denuar dhe kryesori vazhdon te terheqi gjithe vendin zvarre pse ka lene pushtetin me 23 qershor.
  Eshte nje pikpyetje e madhe arrestimi i deshmitarit qe ishte urdheruar te vriste, tani qe foli u arrestua, kur ta leshojne do te thote se me detyruan me force prokuroria, policia dhe qeveria.

  Reply to this comment
 21. lumi March 5, 09:44

  Koka e madhe por truri ivogel ngel prapa .gjith.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim