Çfarë do të thotë Raja?

April 13, 2014 10:38

Çfarë do të thotë Raja?

I nderuar lexues! Raja ishte emër që përdorej për popullsinë jomyslimane në vendet e nënshtruara me forcë në fillim të pushtimeve osmane. Më pas ky emër u përdor për gjithë popullsinë fshatare të krishterë e myslimanë. Robërimi i fshatarësisë raja u ligjërua që në shek.XVI me kanunametë e Sulltan Sulejmanit. Vartësia e fshatarit raja shfaqej në trajtën e detyrimit ekonomik dhe joekonomik. Si detyrim ekonomik ata paguanin një varg taksash në natyrë e në të holla, ndërsa detyrimi joekonomik buronte nga pushteti personal që kishte mbi rajanë spahiu.

April 13, 2014 10:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*