Çfarë duhet të bëjmë kur bie tërmet!

September 11, 2016 17:50

Çfarë duhet të bëjmë kur bie tërmet!

Dy tërmete kanë rënë sot në Maqedoni duke shkaktuar panik dhe duke alarmuar qytetarët maqedonas dhe jo vetëm.

Ja disa këshilla se si të mbroheni nga tërmetet:

-Uluni menjëherë në dysheme dhe mblidhni duart dhe krahët, përpara se tërmeti t’ju rrëzojë,

-Mbuloje kokën dhe qafën dhe të gjithë trupin nëse është e mundur,
duke u ulur poshtë një tavolinë apo poshtë ndonjë mobilje që nuk mund të rrëzohet mbi ty,

-Nëse afër jush nuk ka asnjë mobilje, mund të uleni dhe të mbuloni kokën dhe qafën pranë një muri të brendshëm,

-Nëse ndërtesa juaj është ndërtesë e re, mos rrini pranë derës,

-Mbahuni fort pas një mobiljeje të rëndë,

-Kur nisin lëkundjet gjëja më e mirë që duhet të bëni është të mos lëvizni nga njëra dhomë në tjetrën.

September 11, 2016 17:50
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin