Çfarë është Anthrax-i

July 2, 2018 08:08

Çfarë është Anthrax-i

Me termin Antraks (Anthrax) njihet një sëmundje infektive që prek kafshët dhe njeriun.

Në kafshë zhvillohet në formë septicemike, kurse te njerëzit shfaqet më tepër në formë të lokalizuar të puçrrës së zezë (pustula maligna).

Në popull kjo sëmundje njihet me emrin “plasja”.

Para viteve ’50 në Shqipëri plasja ka qenë shumë e përhapur dhe shkaktonte dëme të mëdha në bagëti e raste të shpeshta në njerëz.

Një vaksinë sistematike e prodhuar në Institutin e Kërkimeve Veterinare në Shqipërinë e para viteve ‘90, solli thuajse zhdukjen e saj.

Në këtë institut krahas vaksinës është prodhuar edhe serumi kundër plasjes (Anthrax-it).

b.m. / dita

July 2, 2018 08:08
Komento

3 Komente

 1. Alidemsi vjeter July 2, 09:35

  Pamja e mesiperme mikroskopike nuk eshte e bacilit te Anthrax-it.Pamja e vertete mikroskopike e ketij bacili eshte nje varg zinxhir ne formen e vagonave te trenit .Kam qene specialist ne kete fushe..Faleminderit..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 2, 09:55

   ali demso,këto janë shkrime për të shkruar dhe jo për të treguar diçka të saktë!!këta shkruajnë për futbollin dhe të nxjerrin foto volejbolli femrash!!
   për këtë foton që tregon diçka tjetër dhe jo plasjen,vetëm specialistët e kuptojnë,të tjerët as i vijnë në të!!
   por të paktën kanë treguar se çdo të thotë antraks!!

   Reply to this comment
 2. Lexuesi i durueshem July 3, 01:23

  A prodhohet tek ne ende vaksina kunder kesaj semundjeje?
  A kasot te semure te tille ne vendin tone?
  Keto dy pyetje kisha.
  Falenderim Alidemsi i vjeter per kontributin si specialist ne kete fushe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*