Çfarë është Deliri

July 5, 2018 09:07

Çfarë është Deliri

Në psikologji Delir (Delirium) quhet  një gjendje e errësimit të vetëdijes.

Njeriu shkëputet nga realiteti, ka ndryshime të shpejta të gjendjes së humorit dhe sjellja e tij shoqërohet me fenomene psikotike.

Në më të shumtën e rasteve nuk ka amnezi, por mund të shoqërohet dhe me amnezi të pjesshme.

Simptoma klinike (lehtësisht të dallueshme) të kësaj gjendje janë halucinacionet apo deluzionet.

Alkooli dhe përdorimi i drogave të forta e përkeqësojnë situatën tek të prekurit nga ky çrregullim.

n.s. / dita

July 5, 2018 09:07
Komento

3 Komente

 1. biometri July 5, 09:08

  Aaaaa, ndaj nuk pi asnjehere alkool Doktor Saliu.
  Ia di vetes cfare ka

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 6, 17:19

  SHIKOJE EDVIN DROGEN QE TE KUPTOSH LIVE SE CFARE ESHTE DELIRI I MADHESHTISE SI FORMA ME E RREZIKSHME E DELIRIT QE PO MUNDOHET TE SPJEGOJE GAZETA DITA.

  Reply to this comment
 3. D. Roga July 11, 19:09

  Perkufizimi i delirit dhe dy opinionet e fundit jane plotesuese te njera-tjetres. Apostafat per shokun me rroba doku, te cilit me sa duket ka filluar t’i pastrohet syri i majte nga sklepat, une po sjell dhe perkufizimin e sociopatit.

  Sociopati i referohet nje personi me ndjeshmeri te ulet dhe mungese te vetedijes. Sociopatet nuk shohin me larg se sa hunda e tyre. Ata hiqen sikur jane te pagabueshem dhe nuk i pranojne kurre fajet e tyre. Sociopatet kane zakonisht marredhenie jo normale me komunitetin dhe ambjentin qe e rrethon. Ata jane te predispozuar te gafuren si gjelat maje plepit per te perfituar sa me shume prej maredhenieve te ngushta me tipa inferiore qe i nenshtrohen kollaj vullnetit te tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?