Çfarë është dybuku?

September 10, 2018 21:23

Çfarë është dybuku?

Fjala “dybuk” vjen nga mitologjia e hebrenjve.

Termi “dybuk” është paraqitur në shkrimet e shekullit XVI dhe përkthimi i tij është “arti i të ngjiturit”.

Bëhet fjalë për një shpirt të keq që pushton trupin e një qenieje njerëzore.

“Dybuk” është konkretisht shpirti i humbur i një të vdekuri që rikthehet në këtë jetë me qëllime të lëna pezull.

Sipas mitologjisë, shpirti largohet nga trupi i pushtuar vetëm në momentin kur ia ka arritur qëllimeve.

Kështu është menduar më parë pamja e “dybuku”-t

s.a/dita

 

September 10, 2018 21:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*