Çfarë është ferrokromi?

July 13, 2015 12:47

Çfarë është ferrokromi?

I dashur lexues! Ferrokromi është një lidhje metalike e kromit me hekurin, që përdoret kryesisht si ndërmjetës për të shtuar krom në përbërjen e çeliqeve dhe gizave të leguara, me qëllim përmirësimin e cilësive të tyre mekanike. Ferrokromi përmban 60-70% krom, sasi të vogla elementesh si karbon, fosfor, silic, squfur, dhe pjesa tjetër hekur. Në Shqipëri prodhimi i këtij aliazhi ka nisur në vitin 1979 në uzinën e Burrelit. Në fillim të viteve ‘80-të plotësoheshin nevojat e vendit dhe eksportohej një pjesë e mirë e prodhimit.

July 13, 2015 12:47
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim