Çfarë është heterofonia

May 26, 2018 10:42

Çfarë është heterofonia

Heterofonia është formë muzikore e të kënduarit dhe të ekzekutuarit në grup, kur disa prej zërave ose instrumenteve krijojnë shmangie të pjesshme e të përkohshme nga vija kryesore melodike.

Është dukuri e lashtë muzikore dhe i ka prirë formimit të homofonisë e polifonisë.

Është ruajtur krahas tyre në forma rudimentare.

Në muzikën popullore shqiptare ndeshet ende në mjaft krijime tradicionale të të gjitha krahinave të vendit, kryesisht në repertorin e grave, si: në këngët rituale, vajet etj.

Nuanca heterofonike ruhen aty-këtu në shoqërimin instrumental të atyre këngëve të cilat këndohen me lahutë, çifiteli, sharki, bakllama etj.

b.m. / dita

May 26, 2018 10:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?