Çfarë është “Incubus”?

July 29, 2018 10:24

Çfarë është “Incubus”?

Incubus-i është një demon në formën mashkullore, që mendohet se qëndron mbi njerëzit që janë duke fjetur, sidomos te femrat, me qëllim që të kryejë marrëdhënie seksuale me to, sipas një numri traditash mitologjike dhe legjendare.

Në versionin femëror quhet sucubus.

Një incubus mund të kryejë marrëdhënie seksuale me një grua për të lindur një fëmijë, si në rastin e legjendës së Merlin.

Tradita fetare thotë se marrëdhëniet e përsëritura me një incubus apo sucubus mund të rezultojnë në përkeqësim të shëndetit apo deri në vdekje.

Janë ofruar një numër shpjegimesh laikë për origjinën e legjendave të incubus.

Ato përfshijnë shqetësimin mesjetar për mëkatin, sidomos mëkatet seksuale të grave.

n.s. / dita

July 29, 2018 10:24
Komento

2 Komente

 1. incubus...! August 1, 17:05

  qeka Demon vagabond ,
  por qellimin s’e paska te keq i shkreti
  Merlin s’duhet me ken kunder 😉

  Reply to this comment
 2. ne kerkim te sucubus ... August 1, 17:10

  pa ato Mekate te Omla ,
  jeta oshte nji nix – nji Zerro me bisht 😛

  “Non vivo piu senza te”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim