Çfarë është Kodiku i Purpurt

October 30, 2018 02:32

Çfarë është Kodiku i Purpurt

Kodiku i Purpurt (i njohur në shkencë me emirn Codex Purpuresu Beratinus) është një nga ata që njihen si Kodikët e Beratit.

Këta janë libra të dorëshkruar në pergamenë me përmbajtje fetare.

Kodiku i Purpurt është shkruajtur në gjuhën greke dhe përmban pjesë nga ungjijtë e Mateut e të Markut, shkruar në shek.VI me ngjyrë të kuqe, prej nga ka marrë edhe emrin “ i purpurt”.

Është zbuluar në vitin 1868 nga A.Aleksudhi dhe studiuar e publikuar nga studiuesi francez P.Battifol më 1884.

I famshëm është edhe Kodiku i Artë (Codex aureus) që është dorëshkrim i shekullit X.

b.m. / dita

October 30, 2018 02:32
Komento

2 Komente

  1. Messerschmidt October 30, 07:54

    Kujdes se mos ju rreshket ndonje fjali me teper per keto Kodiket e famshem Shqiptar !!!

    Reply to this comment
  2. kodiku i Purpurt ?! do te thote : November 1, 13:15

    pa vagine s’ka jete 😉

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*