Çfarë është Kristalografia

August 8, 2018 15:51

Çfarë është Kristalografia

Kristalografia është shkenca që studion trajtën, ndërtimin e brendshëm, përbërjen kimike, vetitë fizike dhe mënyrat e formimit të kristaleve.

Në fillim ka qenë pjesë e mineralogjisë, më pas është zhvilluar si shkencë më vete dhe ndahet në: kristalografi gjeometrike, kristalokiminë, kristalofizikën dhe kristalogjenezën.

Kristalografia gjeometrike studion trajtën e jashtme dhe ndërtimin e brendshëm të kristaleve si trupa të rregullt gjeometrikë.

Në Shqipëri studime të tilla janë bërë për kuarcin, piritin, kalcitin etj. dhe kanë ndihmuar për sqarimin e kushteve të formimit të vendburimeve të tyre.

b.m. /dita

August 8, 2018 15:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*