Çfarë është kultura “996”, praktika shokuese e punës që dominon Kinën

January 13, 2021 19:16

Çfarë është kultura “996”, praktika shokuese e punës që dominon Kinën

Manualet më të pasura të Kinës në internet mendojnë se punonjësit e tyre duhet të punojnë më shumë. Jack Ma, biznesmeni i fuqishëm dhe së fundmi “i zhdukur” nga sytë mediatik, citon se orët e gjata të punës janë “një bekim i madh”.

Mirëpo, çfarë është ajo që njihet masivisht si kultura e punës në Kinë; “kultura 996”, e cila po ashtu përcjell një shok kulturor në shumë vende të tjera të botës. “Kultura 996” flet për punën që fillon në orën 09:00 të mëngjesit dhe përfundon në orën 21:00, 6 ditë në javë.

o.j/dita

January 13, 2021 19:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim