Çfarë është “Kuvendi i Dytë i Frashërit”

October 16, 2019 00:17

Çfarë është “Kuvendi i Dytë i Frashërit”

Kuvendi i Dytë i Frashërit ishte një nga kuvendet ndërkrahinore të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

U mblodh në qershor të vitit 1880.

Në Kuvend morën pjesë përfaqësues të krahinave të Shqipërisë Juglindore.

Çështjet që trajtoi kishin të bënin me mbrojtjen e trojeve shqiptare.

Midis këtyre çështjeve, Kuvendi miratoi edhe propozimin për të formuar një qeveri qendrore për të gjithë Shqipërinë, e cila do të merrte në dorë administratën e mbarë vendit.

Qeveria do të formohej nga një Kuvend i përgjithshëm i Lidhjes ku do të merrnin pjesë përfaqësuesit e të gjitha krahinave shqiptare.

d.a. / dita

October 16, 2019 00:17
Komento

5 Komente

 1. Pellazgos October 19, 22:58

  Per cfare Kuvendi perrallisni ju.
  Nuk u ngopet duke mashtruar veten?
  Po pse shkuan ne Stamboll Frashellinjte dhe Ismail Beu kur egzistonin “shqipetare” ne ate kohe?
  Institucionet per 500 vjet ishin Greke dhe Turke.
  “Shqipetaret” qe nuk ishin as myslimane,as Orthodhoks kujt komuniteti i perkisnin?
  Ku egzistonin ata “patriote shqipetare”?
  Deri ne vitet 30te te shekullit te 20te myslimanet turq donin akoma bashkim me Dum Baben,ju thoni per Kuvend pa alfabet shqipetare,pa shtetas shqipetare!

  Reply to this comment
 2. On October 20, 09:42

  O pellazgos mos ja fut turres se nuk je I kesaj fushe……per ju Greket dhe Shqipja nuk ekzistonte….ti me cfare gjuhe po shkruan? Koqe…

  Reply to this comment
 3. Filoeuropiani October 20, 14:51

  Po Kuvendi i Pare i Frasherit cfare eshte?!

  Reply to this comment
 4. fati October 23, 11:34

  Pirdh, pirdh se lirohesh!!!

  Reply to this comment
 5. Gazmir October 25, 00:26

  Po kur eshte mbajtur dhe ku dokmentohet i ashtuquajturi Kuvendi I i Frasherit!? Ku jane botuar apo jane dokumentuar vendimet e et ashtuquajturit Kuvendi II i Frasherit.
  Jemi ne kohen kur kuvende historike u mbajten ne Preveze e qytete te tjere ne Cameri?
  Mos i lini shteg komenteve idiote.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim