Çfarë është ‘përmbajtja editoriale’?! Çfarë domethënë ‘formësuar’?!

December 19, 2019 10:37 Updated

Çfarë është ‘përmbajtja editoriale’?! Çfarë domethënë ‘formësuar’?!

Gjergj Erebara, gazetar i çështjeve të ekonomisë dhe një nga organizatorët e protestave kundër ligjeve Rama për kontrollin e medias online, ka veçuar në një postim në rrjete sociale, një pjesë nga ligjet e miratuara dje në Parlament:

“Në përfundim të një dite të çuditshme, duke përfituar nga fakti që ligji antishpifje nuk ka hyrë në fuqi, po përfitoj nga rasti për të pyetur në mënyrë shpifëse: çfarë do të thotë autori?!

“”Publikimi elektronik”, nënkupton faqe interneti me përmbajtje të formësuar editoriale dhe/ose portale që përmbajnë versione elektronike të medias së shkruar dhe/ose informacione mediatike të ofruara për publikun, me qëllim argëtimin, informimin dhe edukimin. Publikimet elektronike të bëra nga individë, të cilat nuk kanë përmbajtje të formësuar editoriale dhe nuk kanë qëllim edukimin, argëtimin, apo informimin për publikun, nuk konsiderohen publikime elektronike në kuptim të këtij ligji.”

1. A ka ndonjë publikim që është për diçka tjetër përpos argëtimit, informimit dhe edukimit?

2. Çfarë është “përmbajtja editoriale”?!

3. Çfarë do me thënë “formësuar”?!” – pyet gazetari i njohur.

d.a. / dita

December 19, 2019 10:37 Updated
Komento

8 Komente

 1. Eagle December 19, 11:02

  Ja një përgjigje:
  Vetë kapo-ja që inspiroi këtë ligj akuariumi është një qën-je
  syrreale me fluiditet diarretik(e).

  Reply to this comment
 2. Kalimtari December 19, 11:26

  Ta tha rama Çfarë është ‘përmbajtja editoriale,eshte shpifje ne qofte se thua se politikanet jane multi miljoner Sic i shikon edhe vete, i kane duart akullore. Aty fle lepuri”editorial” Mos fol se nuk eshte e vertete, perndryshe denohesh.Korrupsion ka,po ai eshte anonim,na vjen nga alienet,asnjeri s’ka prova.
  “C’jane keto shifje kur krisma nuk jane degjuar”

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit December 19, 11:49

  Formesuar mendoj se eshte fjala per “formatuar”. Editor=botues, permbajtje e botueshme(?!)., tekst I botueshem=format shkrimin. Dmth sipas meje, te dyja gjerat jane e njejta gje. Po Edi Rama ka keshilltare cuna te rinj.

  Reply to this comment
 4. Koni December 19, 12:18

  Mirush Kabashi thote: “ah moj demokraci…”.
  Une po them: “ah moj paketa anti-shpifje…”.

  Paketen anti-shifje mund te mos e dekretoje presidenti, me pas qeveria edhe mund te terhiqet, ku i dihet…por nderkohe kemi nje fakt qe kaloi ne heshtje te plote:

  Sot u miratua buxheti me skandaloz i nje qeverie, ku kemi ulje ne investimet publike, nuk kemi rritje pagash apo pensionesh…por kemi rritje te lekeve te akorduara per koncesionet (bashke me interesat bankare).

  Nderkohe shqipetaret do vazhdojne te largohen nga ky vend per te vetmen arsye te rendesishme, varferine e skajshme. Ne 30 vjet tranzicion kemi pasur perhere dhune shteterore ndaj medias se lire…por kur u liberalizuan vizat, shqipetaret nuk emigruan ne mase, po emigrojne tani…per te vetmen arsye, ate qe dhemb me shume se cdo dhune verbale apo fizike te ushtruar nga shteti.

  Sec jane nja 2 parti qe abandonuan popullin ne momentin e tij me te veshtire, duke i lene fushe te lire veprimi kesaj qeverie. Qellimi i tyre eshte rrokada e pushtetit, prandaj ata bejne zhurme vetem per temat e nxehta te momentit duke u munduar te fitojne pike politikisht. Nje force politike qe nuk prek temat e rendesishme per popullin (sado ne heshtje te kalojne ato), do te thote qe nuk ka asnje vizion se si dilet nga kjo situate mjerane.

  Beni zhurme tani vetem per paketen anti-shpifje…sic bete per nismen e kërpëratave (nisme e cila sot u anullua).

  Mos humbisni fokusin, aspekti ekonomik eshte aspekti primar ne keto kohe te zymta qe po kalon Shqiperia !!

  Reply to this comment
  • PRENG PJETRI December 19, 12:19

   Kryeministri shqiptarë Edi Rama i ka shpallur luftë të hapur çdo personi juredik e fizik që guxon të hapi gojën kundër qeverisë dhe personit tij si kryeministër dhe kryetarë partie.
   Tashmë per Edi Ramën çdo ngjarje dhe akt korruptiv që denancon një qytetar opozitarë apo gazetarë që demaskon administratën publike Edi Rama e konsideron shpifje dhe mashtrim.
   Prandaj lind e drejta e cdo qytetari dhe gazetari të protestojë kundre ketij ligji jo pse i frigësohën ligjit kundër shpifjes por për vetë faktin se Edi Rama e konsideron shpifje dhe trillim çdo denancim korruptiv që i bëhët atij dhe ministrave të kabinetit tij.
   Edi Rama është njeriu që e ka humbur besimin e qytetareve të majtë e të djathtë,e ka humbur seriozitetin dhe kredibelitetin prej kohësh per tu pranuar si kryeminister i shqiptarëve prandaj sot i trembet tmerrësisht çdo kujt që e demaskon atë si njeriun më të pa aftë dhe të pergjegjëshëm.
   Për Edi Raman të gjithë ata media gazetarë qytetarë dhe opozitarë që demostrojnë rrealitetin lakuriq konsiderohën shpifës dhe trilluesë.
   Prandaj ligji anti shpifje nuk duhët pranuar dhe konsideruar si një statut rregullativ per mediat,ky ligji është një fabrikim i Edi Rames për ti mbyllur gojën shqiptarve dhe mediave.
   Sot për Edi Ramën asgjë që bie ndesh më interesat e Kryeministrit dhe qeverisë nuk është e lejueshme.
   Sot shqiptarët duhët ti besojnën vetem demagogjisë batutave dhe mashtrimeve të Edi Ramës.
   Sot shqiptarët duhët të “ushqehën”vetëm më medikamentet që servin qeveria dhe kryeministeri ynë.
   Prandaj themi se ligji anti shpifje nuk përbën asnjë shqetesim nëse e verteta nuk censurohët nese e verteta nuk konsiderohët shpifje!
   Mirpo sot nuk ka shqiptar ti besojë sot kesaj mazhorance dhe ketij kryeministri që veç demagogjisë dhe mashtrimit asgjë nuk e lidhë më ligjin dhe seriozitetin.
   Nga

   PRENG PJETRI
   LEZHË

   Reply to this comment
 5. Abazaj December 19, 12:31

  O Riqindja e Saliut
  Nxirrni ligjin anti varferi dhe mos na cani trapin me ligjin antishpifje!

  Reply to this comment
 6. genc December 19, 15:22

  Asnje Lehtesim ndaj gazetareve shpifes.Populli eshte me shume se ju.Do dalim,do grumbullohemi ne proteste per te hequr fare portalet online dhe disa media te shkruara apo vizive.Keni dale ne Frengjite e kullave te vjetra me nje automatik me leje nga shteti dhe qelloni pa hezitim cdo njeri,cdo person.Duheni zhdukur.

  Reply to this comment
 7. fteri December 19, 16:06

  .Po Genc , të falenderoi për komentin .
  Dita është në krizë duke dëmtuar historin e kësaj gazete me Thanon i cili së bashku me disa shokë të tjë të redaksisë , ka dale ne Frengjite e kullave te vjetra të Fush Arrzit me nje automatik me leje nga shteti dhe qelloni pa hezitim cdo njeri,cdo person.ose distancohuni nga sulmet personale kundër Edi Ramës,ose zhdukuni fare nga Dita se e sterrosët.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim