Çfarë është “qimëza e mushkërive”

September 7, 2018 11:23

Çfarë është “qimëza e mushkërive”

Kafshët shtëpiake preken shpesh nga sëmundja që njihet në literaturën mjekësore si “qimëza e mushkërive”.

Është një sëmundje parazitare kronike e kafshëve shtëpiake dhe e shpendëve e shkaktuar nga disa krimba shumë të hollë.

Shfaqet me procese bronkopneumonie dhe më shpesh ndeshet në dhen e dhi, por edhe në kafshë të tjera shtëpiake.

Ajo është e njohur në të gjithë botën dhe mjekimi bëhet me një preparat të quajtur “lugol” ose me preparate të tjerë me bazë squfuri.

Parambrojtja mbështetet në kontrolle profilaktike dhe në trajtimin e mirë ushqimor të kafshëve që mbani.

b.m. / dita

September 7, 2018 11:23
Komento

2 Komente

 1. NIKO September 7, 12:11

  …….E pastaj….???????????????? O njerez ju jeni KOT FARE .

  Reply to this comment
 2. "QI MEZA" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! September 7, 17:39

  Per her te pare e degjoj kte fjale ,ne shqip ?

  Cfrar do te thote kjo ?
  Ka te bej me nderzimin e veterinereve ?! 🙂

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?