Çfarë është “shtrembërimi njohës”?

March 2, 2018 12:35

Çfarë është “shtrembërimi njohës”?

Shtrembërimi njohës (në psikiatri njihet edhe me termin “shtrembërim konjiktiv”) është një teori e propozuar nga David D.Burns, student i Aaron Beck (në foto), themelues i Teorisë së Njohjes së Emocioneve.

Shtrembërimi njohës është një mekanizëm mbrojtës i individit, që karakterizohet nga deformimi dhe keqinterpretimi i tepruar dhe i paarsyeshëm i realitetit.

Shtrembërimet njohëse pa mjekim shkojnë drejt çrregullimeve të natyrës psikologjike.

Disa nga shtrembërimet njohëse më të shpeshta, sipas Burns janë: përgjithësime të nxituara dhe të pasakta; konkluzione të nxituara, zmadhim ose minimizim i realitetit objektiv, arsyetime emocionale, etj.

Procesi që i korrigjon këto deformime, quhet “rikonstruktim njohës”.

n.s. / dita

March 2, 2018 12:35
Komento

4 Komente

 1. piktori March 2, 12:36

  qeka smundja e Saliut

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 2, 19:11

   “konkluzione të nxituara, zmadhim ose minimizim i realitetit objektiv, arsyetime emocionale, etj.”
   nga të gjitha këto është i prekur dhe piktori!!
   e kam fjalën për atë të dështuarin,jo për ty!!

   Reply to this comment
 2. Jimi March 2, 19:39

  Prandaj e zgjodhem dhe do ta zgjedhim piktorin! Ti more i censuruar

  Reply to this comment
 3. Alban Dardani March 6, 06:04

  — KJO lloje semundje mund te themi ka prekur gati te gjithe shqiptaret. .Ata e kane zhvilluar kte lloje fryme ne vecanti mbas fund-viteve 1980 e e me von .
  — Do te thosha , se kjo lloje” semundje” ka te beje me vrasjen e besimit ku ankohen te gjithe, shajme e mohojme gjithcka. Munde quhet ndryshe ”vet-helmim; vet-mbytje ; vet-asgjesim. ” . Ajo ka shkaterruar epo shkaterron shqiptaret dhe shqiperin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?