Çfarë është sodomia

April 21, 2018 16:06

Çfarë është sodomia

Sodomia është një term që haset në literaturë si sinonim i zoofilisë dhe perversioneve seksuale në tërësi. (siç mund ta dini zoofilia është preferencë ose marrëdhënie seksuale mes njerëzve dhe kafshëve dhe personi që praktikon zoofilinë quhet zoofil).

Shtete të ndryshme kanë ligje të ndryshme për ta trajtuar këtë problem.

Si fenomen sodomia studiohet nga disa fusha shkencore: psikiatri, psikologji, seksologji, etologji dhe në antrozoologji.

Emërtimi merr shkas nga qyteti biblik Sodoma, që u shkatërrua si ndëshkim për shthurjen e banorëve të saj.

b.m. / dita

April 21, 2018 16:06
Komento

8 Komente

 1. Ylli April 21, 17:32

  Sodomia eshte nje koncept jashte kohe nese do t’i referehemi faktit se eshte “biblik” ose jo. Dhe meqe vete karakteri i “shenjte” i Bibles ne ditet e sotme eshte bene shkencerisht ne dyshim te plote e kjo ne menyre te argumentuar., do te thoja se ne kete rast: se Pari, historia e Sodomes eshte nje perralle e vertete dhe e genjeshtert; e me kete une nuk deshiroj te legjitimoj tendencat ose orientimet seksuale te ndryshme prej eteroseksualitetit ose me keq te rasteve te verteta te perversitetit seksual; se Syti: nga shume studiues serioz me autoritet profesional na eshte vertetuar vitet e fundit se qyteti Sodoma u shkaterrua jo sepse banoret e tij praktikonin pervesitetin, por sepse ne nje logjike tjeter te fakteve e ngjarjeve historike te epokes (te trasmetuara prej vete Bibles dhe te keq perkthyera ne vite ne menyre tinzare per fese se Krishtere Katolike…), Sodoma dhe krahina e saj u bombardua me arme berthamore me permbajtje te larte letale (ose arme termike te panjohyur edhe sot e kesaj dite..) nga ana e nje grupi alienesh (Annunaki ose Eloihim te Bibles) kunder nje grupi tjeter alienesh qe tentuan te tradhetonin nje aleance ushtarake ne ndarjen territoriale te atehershme te Lindjes se Mesme, te Izraelit e Libanit te atehershem.. Aq e vertete eshte kjo, sa ne zonat e Detiti te Vdekur ne Izrael dhe ne rrenojat e qytetit antik te Sodomes jane regjistruar nivele te larta ta radioaktivitet jo te zakonshem dhe studiuesit kompetente kane marre kampione qe deshmojne se kjo zone eshte goditur me arme te shkaterrimit ne mase mijera e mijera vjet perpara fillmit te Eres Sone…. Kush e beri nje gje te tille?? Vete Bibla na e rrefen po ashtu edhe tekstet e lashte te Sumereve te shkruara 6 mije vjet para Eres Sone, Persa i perket “perversitetit” te njeriut, mjafton t’i hedhesh nje sy vete Bibles, e cila me gjuhe te paster na rrefen se i Ati I Adamit “biblik” i fabrikuarprej Alieneve o Eloihimeve te sipercituar, perpara se te kishte nje femer, na e kalonte kaq bukur kohen e tij ne laboratoret e Alieneve duke bere seks me te gjitha kafshet me te cilet ndante ambientet ku jetonte…. Keshtuqe vete Bibla na i rrefen seç ndodhte ne ato kohe moralisht te “virtytshme” per njeriun e Pare…. Kush do te lexoj keto rreshta do te mendoje se una jam ndonje psikopat… E verteta per te “vertetat” e Bibles nuk kane mbrritur ende ne opinionin “sektar” Shqiptar, te verteta te manipuluara prej Kishes katolike e me pas prej Fese Muslimane.

  Reply to this comment
  • katarakti April 21, 18:42

   Qenke lodhur shume mor i shkrete. Paske vajtur deri te alienet. Sodomi do te thote pederasti. Dhe si ves eshte denuar gjate gjithe koherave, nga te gjithe popujt dhe nga te gjitha fete. Sepse eshte nje devijim seksual. Nje lloj perversiteti shkaktuar nga nje mutacion geni. I cili ben qe te ndjesh terheqje per seksin e njejte dhe jo ata te kundert. Me nje fjale Sodomi = Semundje.

   Reply to this comment
 2. kiu April 21, 19:15

  Redaksia, beni nje “google search” para se te botoni artikuj te tille te pasakte. Zoofilia dhe sodomia nuk kane asnje lidhje me njera-tjetren…

  Reply to this comment
 3. Ylli April 21, 19:33

  I shkreti ti. Ti, ti je nje INJORANT e KAFSHE e mjere!! Perversiteti i sotem perfaqesohet sot nga mungesa e deshires per te ditur te verteten shkencore dhe ne kembenguljen per tu mos u kulturuar, siç shprehet ne trurin tend te vogel neandertal-esk dhe ne fjalorin tend prek kafshe mesjete!! M e s h i r e p e r t y !! J e n j e k a f s h e e m j e r e!!

  Reply to this comment
 4. Ylli April 21, 20:05

  Ky mesazh vlen per vetem per webmaster-in: meqe ky tipi me pseudonim “KATARAKTI” fyen personin tim me fjale te ulta me fjalor kafshesh, pra fyen pa iu kundervene komentit tim per me hundervihet mua, une ju kerkoj te publikohet mesashi im i Dyte qe i kam replikuar po me aq sharje ketij “Katarakti”: injorantet per fat te keq nuk arrijne te kuptojne gjuhe tjeter. Sa keq qe me vjen: nje pjese shume e madhe e popullit shqiptar ka nje nivel kulturor te ulet te nje kafshe te vertete dhe me e keqja eshte se nuk arrijne te kuptojne gjuhen e nje intelektuali si une apo te tjere si une me dy universitete qe u tregojme sesi jane ne te vertete punet!! Eshte me te vertete dramatike te kuptosh çdo dite se Shqiptaret jane nje teresi kafshesh te pandreqshem!!! Enver Hoxha kete e dinte jashtezakonisht shume mire dhe i xhiroi Shqiptaret sepse nuk e meritonin ndryshe…

  Reply to this comment
 5. Ylli April 21, 21:11

  Prof Mauro Biglino, studiues, zoterues i Ebraishtes se lashte dhe asaj moderne, perkthyes i famshem Bibles dhe teksteve te tjera te vjetra, botues i shume librave mbeshtet teorine e Zaccaria Sitchin azerbaixhanasi i emigruar ne Sh. B. A. prej Jseuralemit (ku ky i fundit edhe studioi me themel Ebraishten dhe perktheu pllakat Summere..) qe ne Bibel, na pllakat Summere, ne mitologjine e lashte Helene e mitologji te tjera ne palnet, na rrefehet e njejta histori e krijimit (te fabrikimit) te njeriut ne laborator prej Qenieve te ardhura nga planete te Galaktikes sone dhe qe me pas u larguan e qe te cilet zoreronin teknologjira teper te sofistikuara..:
  Shpresoj qe librat e Biglono-s dhe Sitchin do te mund t’i gjeni edhe neper bibliotekat ne Shqiperi, po ju jap link-e sidomos ne Youtube ku mund te ndiqni Mauro Biglino-n duke mbajtur ligjerata te hapura edhe duke iu perghjigjur pyetjeve te te pranishmeve. Dua te theksoj se ne Bote na ekzistojne si tradite nje mori e madhe Biblash qe ne heren e ture paskeshan patur origjine ne Bibla te ndryshme po aq te vjetra.. Biblistet me te shquar qe jane njeheresh edhe Rabine edhe Ebrenj, na paskeshan identifikuar Biblen e cila na u konsideroka si me e lashte ne menyre absolute dhe me realja ne rrefimin e saj: pra na qenka nje Bibel e ruajtur sot ne nje Muze te Shen-Pjeterburgut (ish-Leningradi i djeshem) e sjelle ne Rusine Cariste ne shekullin e 16-te prej diaspores Ebraike.. Pikerisht prof. Biglino e Sitchin si edhe te tjere studiues te famshem te Bibles (mqe Bibla eshte nje tekst baze per te tre fete monoteiste) jane bazuar ne studimin rrenjesor te Bibles se Leningradit: te vertetat dalin sheshit; 1) Bibla nuk eshte nje liber i shenjte; 2) Bibla nuk i perket aspak popullit Ebre por vetem ne fisi ta lashte Ebre; 3) Bibla rrefen vetem luftra, spastrime etnike e gjenocide te pergjakshme mes Ebrejsh ne dem te vete Ebrejve; 4) Bibla eshte perkthyer keq dhe tinezisht per “nevojat” taktiko-styrategjike te “dites” se fese se Krishtere e cila kjo e fundit e pervetesoi hajdtuçe; 5) Bibla eshte perkthyer keq pa respektuar ligjet e gjuhes Ebraishte te Lashte; etj tej pika.. Ju ftoj te ndiqni pra Prof. Mauro Biglino ne disa prej qindrabe konferencave te tij publike ::
  MAURO BIGLINO – SODOMA E GOMORRA E LE STRANE ARMI DEL PASSATO
  https://www.youtube.com/watch?v=tU9iq3sNXvc

  Mauro Biglino – La Torre di Babele, Sodoma, Gomorra e le Tejas Astras
  https://www.youtube.com/watch?v=2A7FBt1F84U&t=317s

  Mauro Biglino – L’arma del Terrore
  https://www.youtube.com/watch?v=03oJJRkRsVo

  Mauro Biglino – La vicenda di Sodoma e Gomorra distrutte dall’Arma Del Terrore –
  https://www.youtube.com/watch?v=kyqeYSgguIs

  Mauro Biglino – Sodoma & Gomorra
  https://www.youtube.com/watch?v=J8iirkAWBkY

  Quale era il peccato di Sodoma e Gomorra?
  https://www.youtube.com/watch?v=2mYV2Zb3S0E

  Mauro BIglino – Sodoma e Gomorra: la verità
  https://www.youtube.com/watch?v=96PGlTdx5cY

  https://www.youtube.com/watch?v=2A7FBt1F84U

  Mauro Biglino – La Nuvola Che Avvolgeva il Suo Trono
  https://www.youtube.com/watch?v=jevLhifCE64

  Mauro Biglino, Gregg Braden – Il Pianeta Terra è un grande laboratorio sperimentale
  https://www.youtube.com/watch?v=8OAoeJsJKGU

  Anunnaki Angeli Elohim Nefilim Genesi Bibbia SEGRETI NASCOSTI #2
  https://www.youtube.com/watch?v=ysJwQpDcbWk

  http://www.simoneventurini.com/it/chi-erano-gli-elohim-esseri-divini-angeli-il-dio-disraele-seconda-parte/

  http://www.segnidalcielo.it/ancient-aliens-identikit-degli-elohim/

  Reply to this comment
 6. seriozi April 22, 07:13

  Ylli , pergezime per njohurite tuaja , dhe per spjegimet qe jepni ne lidhje me temen . Sa per te tjerat [komentet negative] nuk ja vlen te merresh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*