Çfarë është testi IQ?

October 23, 2017 17:12

Çfarë është testi IQ?

Testi IQ, (nga anglishtja Intelligence Quotient) IQ, me një fjalë të vetme është niveli i inteligjencës. Treguesi i Inteligjencës, pra IQ, është treguesi që mat përafërsisht inteligjencën e një personi në lidhje me pjesën tjetër të njerëzimit.

IQ-ja e çdo personi matet me metoda të ndryshme, metoda që përfshin zakonisht test me pyetje ose përpunimi i objekteve të ndryshme.

Me gjithë ndryshimet e tyre në modele, këto teste masin një formë të inteligjencës, kryesisht logjikën dhe të menduarin induktiv dhe jo fantazinë, vendosmërinë, inteligjencën instiktive dhe të tjera që mund të plotësonin imazhin e inteligjencës së dikujt.

October 23, 2017 17:12
Komento

2 Komente

 1. Lalai October 24, 00:03

  O Dita o gazetar lajmetar…..
  Testi IQ ka kohe qe ka deshtuar dhe nuk merret me ne konsiderate!!!!
  Prandaj thuhet qe ne albanistan nuk ka me gazetari….

  Reply to this comment
  • shvejku October 24, 03:33

   Nuk ka faj ky studenti per gazetari apo ndonje kalama i lagjes qe ka deshire te botoje historira qe mbushin internetin,se testi IQ nuk eshte hequr nga perdorimi,por vetem se ka ndryshuar kahjen e germave,per rrjedhoje edhe te funksionit!
   Pra ishte IQ dhe doli jashte perdorimit,por me t’u kthyer ne QI hyri ne funksion super te plote!
   Pra testi QI eshte nje test,qe duhet matur tek pensionistet,se atyre u nuk arrijne as t’i gjejne allatet per te bere …..cicin e jo me te bejne “QI-ne”!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?