Çfarë është transeksualizmi

August 19, 2018 09:35

Çfarë është transeksualizmi

Transeksualizëm quhet tendenca që karakterizohet nga perceptimi i vetvetes si i seksit të kundërt.

Te transeksualët ekziston dëshira dhe bindja fikse për të ndryshuar karakteristikat fizike, anatomike-seksuale.

Karakteristikë e transeksualëve është se ata e vënë çdo gjë në nivel trupor dhe nuk e lidhin situatën e tyre me asgjë të niveleve psikike.

Por tendenca aktuale e studimit shkencor të fenomenit të transeksualizmit është trajtimi si fenomen psikik në nivelin narcistik.

Nuk mungojnë gjithsesi teoritë e reja të trajtimit të këtij devijimi.

n.s. / dita

August 19, 2018 09:35
Komento

1 Koment

 1. KORÇARI August 20, 23:56

  Transeksualizmin PO MUNDOHEN TA KTHEJNË NË MODË,TRANSEKUALIZMIN DHE [email protected]ËKUN.
  KUDO QË TË SHIKOSH, FILMA ,EMISIONE,LAJME , REKLAMA ETJ DO TREGOJNË NJË [email protected]@IRË, PO E FUTIN DHE NË SHKOLLA SI MËSIM , KY ËSHTË FENOMEN AMERIKAN QË PO PËRDORET DHE NË EUROPË.
  JAM DAKORD PËR DISA PERSONA TË VEÇANTË QË JANË LINDUR ME MË PAK TEATOSTERONE , SEPSE GABIME NATYRA BËN.
  POR KËTË MASIVITET [email protected]@IRLLËKU NË EMËR TË DEMOKRACISË NUK MUND TA PRANOJ.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*