Çfarë do të thotë KM me “punëtorë nga jashtë për rindërtimin”?

February 19, 2020 16:16

Çfarë do të thotë KM me “punëtorë nga jashtë për rindërtimin”?

Nga Skerdilajd Zaimi

 

“Këtu te ne që ankohen të gjithë për punë rrinë nga Facebook-u në kafene. Prandaj ne e kaluam ligjin që të jemi gati që rindërtimin ta kemi pa probleme të fuqisë punëtore, t’i sjellim punëtorët nga jashtë. Nuk kemi rrugë tjetër, sado absurde të duket. Do vijnë të tjerët nga fundi i botës të punojnë në Shqipëri, se këtu të gjithë duan rroga shteti…”

Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama nga Durrësi, një ditë pas konferencës së donatorëve.

Sipas z. Rama forca e punës në Shqipëri nuk mjafton për të përballur fluksin e punës që krijohet nga 1.15 miliardë dollarë. Nuk ka megjithatë deri më sot asnjë studim, asnjë dosje zyrtare apo të dhënë që ta mbështesë këtë gjë.

Zoti Rama prezantoi në vitin 2017 projektin “1 miliardë për rindërtim”, por nuk foli asokohe për nevojën e forcave të huaja të punës.

Lidhur me spekullimin e tij se shqiptarët duan të gjithë një rrogë shteti, kjo është sa joserioze për një kryeministër, aq edhe e pavërtetë.

Në dy vitet e fundit ka patur njotime për 1000 vende të lira pune në Administratën Publike, ndërkohë që është konstatuar se ndër arsyet e dështimit të reformës administrative – territoriale është edhe cilësia e stafeve që punësohen që nuk i përgjigjen qoftë objektivave për rritjen e cilësive të shërbimit, aq edhe realizimit të projekteve.

Në korrik të vitit 2018 , gjatë prezantimit të projektit të 100 fshatrave, z. Rama deklaroi se projektet që ka marrë nga Bashkitë ishte 10 herë më i vogël se numri total i tyre. Çka na thotë se megjithë përpjekjet ose të kualifikuarit i rrinë larg punës në shtet, ose politikat e zbatuara janë tërësisht korruptive dhe nuk japin rezultat.

Por pretendimi i z. Rama nuk gjen mbështetje as në shifra konkrete.

Në një përgjigje zyrtare të Departamentit të Administratës Publike të dhjetori 2019, raportohet se për vitin 2017 nga shërbimi civil janë larguar me dorëheqje 191 nëpunës, kurse në vitin 2018, 229 nëpunës. Për vitet 2017-2019 numri i proceseve gjyqësore ndaj vendimeve për largim ka qenë vetëm 40.

Siç mund të shihet nuk ka ndonjë vrull për të hyrë në punë shteti, ndërkohë që politika e thithjes së ekselentëve as nuk dihet sesi ka ecur. Mungesa e fuqisë punëtore mund të vijë nga tjetër drejtim. Nga Emigrimi. Në një kronikë të sotme, TVT raporton se fluksi i njerëzve që kërkojnë vizë në ambasadën gjermane është i lartë dhe shtohet përditë.

Shqipëria është alternativa e fundit –

shprehet një prej të rinjve.

Dhe ky është realiteti të cilin z. Rama e injoron, ose e interpreton si shprehje të lirisë. Problemi që lind këtu është serioz. Kryeministri thjesht bën një deklaratë, pa referuar asnjë dokument.

Ne nuk dimë edhe se nga është kërkesa për punësim në Shqipëri, nga cilat vende. Dimë po ashtu se përvit, fondet e investimeve publike të parashikuara nuk përdoren të gjitha dhe riadresohen në buxhetin pasardhës për shkak të mosrealizimeve.

Shqipëria është një vend që është thënë shpesh se nuk arrin të përfitojë nga projektet IPA të BE-së për mungesë aftësie në projekte.

Atëherë si do të zgjidhet kjo krizë politikash me importin e krahut të punës? Le të theksojmë këtu se ndërtimi nuk kërkon punëtorë të kualifikuar, por krahë pune dhe teza e z. Rama – deri diku e drejtë – se punë ka, por nuk ka profesionistë, nuk vlen në këtë rast.

Shumëkush mund të mendojë se kjo që po ndodh është politikë rindërtimi, rehabilitimi që patjetër do sjellë të mira materiale të shpërndara. Punësim.

Por z. Rama dje këtë e quajti Politikë Zhvillimi. Mirëpo ne e kemi fare të pabesueshme sesi një vend që po boshatiset, aplikon politika zhvillimi reale duke marrë punëtorë nga jashtë.

Punë ka, por shqiptarët nuk duan të punojnë. Ata po zgjedhin të punojnë jashtë. Kush e beson një tezë të tillë?

Ndoshta e beson z. Rama me të vetët. Ose kjo është kërkesë e donatorëve. Nëse është kështu, atëherë duhet të na nxjerrë një dokument zyrtar se ku e bazon këtë që thotë dhe artikulon.

Ose përndryshe na duhet të dyshojmë se Konferenca e Donatorëve passjell me vete edhe pranimin nga Shqipëria të një kuote refugjatësh, pikërisht atë kategori që sot Europa nuk e pranon më.

Është dyshim vetëm, por i arsyeshëm ama me mjegullën që përhap vetë kryeministri.

 

*****

Skerdilajd Zaimi është redaktor i portalit ResPublica

February 19, 2020 16:16
Komento

36 Komente

 1. mali February 19, 16:58

  eshte e kote te japesh komente dhe mendime,zoti Dita.Ketu kemi te bejme me nje mafie nderkombetare.Mbylle gojen dhe ha copen e bukes qe ke.Mafiet politikane le te cajne barkun midis tyre.Ky eshte komenti I fundit.

  Reply to this comment
  • Tom February 19, 18:23

   Kjo eshte politike e shpifur .Antishqiptare.korrupsion.vrastare.Ketu ska te beje me punetoret fare.Ketij muhabeti i del pergjigjja se shpejti. Pra antishqiptar.Poshte Rama qe po e verteton albanofobine.Gjithe keto vite asgje ska bere.sa vjen e me keq behet. Rama eshte binjak me salen.

   Reply to this comment
   • Ish socialist February 19, 21:17

    Kjo eshte nje marreveshje me EU. Qe tradhetar Rame te marrin gjeja Asylantet e greqise gjeja per fuqi punetore.kurse kredite i habe asylantat.ei paguan populli me budalla ne bote.shqipot.

    Reply to this comment
   • Duam mirelin km,intelekhalen president February 20, 08:19

    Ju qe lehni ketu se ju vjen keq per fukarenjt,per ata qe jane shembur shtepite,se ju vjen keq per Shqiperine,a shkoni te punoni ne ndertim,po femijet e mirelit e kacurelit e soj e sorollopet qe shajne e bejne shqiponjen neper kafene ku punijne valle?!!!
    Ju doni te ikni ne perendim e kudo te pushtoni vendet perendimore si turkoshak qe jeni,por ju vjen keq qe te vijne vellezerit tuaj mongol nga e keni origjinen….
    Ky Skerdi te mare familjen e vet i pari dhe ta ndjekin te gjithe llapaqenet e kafeneve qe duan pune ne shtet te dredhin zinxhirin dhe te rjepin fukarenjte

    Reply to this comment
 2. eDRAMA February 19, 17:23

  Ky Ram i lajthitur ka lindur e i lajthitur do vdese!
  Kush punetore do vije nga jashte te punoje ketu me 300 Euro ne muaj or Pall?
  Hap syte mor legen se ke punetoret shqiptare neper greva urie se kane muaj pa marre rroga, ate bej.

  Reply to this comment
  • mirel February 19, 19:31

   Nuk eshte i lajthitur, eshte Kriminel.
   Ky po ben shfarosje te shqiptareve dhe eksod te detyruar.
   Eshte e paket te behet proteste popullore.
   Ky duhet varur publikisht ne mes te Tiranes.
   Pak azilante te kthyer ka Shqiperia?
   Pak te papune?
   Kjo eshte vetevrasje per shqiptaret

   Reply to this comment
 3. Hosteni February 19, 17:36

  Po duke pare se sa koktule injorante ne shtet punojne dhe si jane bere milionere brenda nje kohe te shkurter, kush nuk do donte?! Pastaj me ato paga qe paguhen, as i huaji nga Bangladeshi nuk te vjen te punoje ne ndertim dhe te jetoje ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 4. sapa February 19, 17:36

  Ky eshte thjeshte nje justifikim sepse qelbesirat me ne krye antishqiptarin Rama e kane vendosur me kohe kete gje.Neser ky qelbesire antishqiptar do te thote :shikoni bisedimet qe kam bere me popullin.Askush nuk do te punoje!

  Reply to this comment
 5. Zydiu i Zi February 19, 17:45

  Vetem se keta qe vijne nga jashte e kane te gjatin me te gjate se i gjati keshtu qe ngelet qe te gjatin t’ia japin te gjatit vete shqiptaret ?
  Po forca punetore ku eshte ketu ?
  Nejse, keshtu eshte kur nuk angazhohen studentet qe mbarojne shkollat perkatese, me projeket dhe me punetoret e thjeshte ne terren.

  Reply to this comment
 6. info analitike February 19, 17:50

  Le te marre ne pune te gjithe batalionin e propagandes qe paguhet me taksat e shqiptareve. Midis bashkise se Tiranes dhe Kryeministrise behen gjithe ato krahe pune. Vendosini ne krie Artan Lamen qe ishte i gatshem te punonte gratis per rregullimin e Krieministrise, Nese nuk mjaftojne futi ne aksion ne fundave, si qemoti, te gjithe trimat ministra. zv. ministra, drejtore, kryebashkiake e me radhe qe u majmen me para publike. Ja ku zgjidhet problemi pa pasur asnje kosto per shtetin e me krahe te bollshme pune. Si thua o kriekaqol a do te jene gati keta ushtaret e tu qe te perveshin menget ne tulla e llac?

  Reply to this comment
 7. Lamash February 19, 17:54

  E vërteta e 1 miliard eurove do pak kohë të bëhet e qartë për të gjithë se njerzit e shkretë nuk e kutojnë dot ekonominë në makro.

  Deri tani qeveria thjesht ka kapur një lajm për media.

  Që këto para të disbursohen këtu ka punë. Shumë punë madje.

  Por ç’është më keqja 2/3 e fondeve të premtuara janë KREDI, pra BORXH!!!

  Sigurisht, SHUMË FALEMINDERIT të gjithë atyre shteteve që na ofrojnë ndihmë! Pa asnjë dyshim kjo është ndihmë bujare për Shqiptarët në nevojë.

  Por që qeveria të meritojë lavdet, ka ende shumë për të bërë që ti tërheqë ato para.

  Mbi të gjitha di të duhet të jetë super transparente. Këtë fjalë ja thanë të gjithë në turi udhëheqësit që kërkonte hudhra…

  Reply to this comment
 8. Ej zot February 19, 18:02

  Kryeminister i ke pare ata qe jane nw greve urie keto dite? Turp tu permendesh atyre Facebookun. Turp po ti je kaq i ceket sa nuk ia vlen as te te analizosh.

  Ndërkohë që ti dhe ne numërojmë “miljardat” ende ne letra në Tiranë, në Ballsh dhe Poçem këta burra kanë hyrë në greva urie për shkak se iu mbahen rrogat e vogla me të cilat ushqejnë fëmijët.

  Reply to this comment
 9. demo February 19, 18:04

  Me ato rroga qe jep privati ne ndertim pa diskutim qe edhe fshatari i pakualifikuar do shkoje te mbledhe fistiqe ne Greqi.
  Qeveria kur tja ndaje miljardat Fitmave Private qe do ndertojne per Termetin le te kontrolloje edhe pagat minimale te punetoreve te ndertimit,,te pakten mos jete me e vogel se gjysma e nje punetori ne Greqi.

  Reply to this comment
 10. Lili February 19, 18:05

  Punetori fo rroge, do sigurim, do kushte ne pune korrekt e jo te shkoje te vdese per hater tend sepse askkush nuk respekton tek punedhenesit ne ndertim kushtet minimal te sigurise siçu pa ne disa raste ku nje student excellence per te paguar studimet punonte ne ndertim ku vdiq sepse nderyuesit ekonomizojne ne mjetet e sigurise! Edhe ka fytyre KM me thane se nuk punojne shqiptaret?! Po ato dy prinder qe rrane prej skeles ?! Vdiqen per ma pak se 150 euro , o edi Rama! Po ai femije qe vdiq ne landfillen e Erion veliajt vdiq se nuk donte te punonte ndoshta per ty?!
  Nuk jane te gjithe si ti , o edi Rama me gjetur hazer cdo gje fale mamase e fale gruas pa i pervesh duarte kur!
  Hajt merr punetore te huaj se rama je edhe tij shko merr te sojit i yt , po edhe ata nuk jane debila me ardhe tek ti!

  Reply to this comment
 11. Zigur Qarri February 19, 18:31

  Vetem per shkak te largimit padrejtesisht nga puna,dy vitet e para pasi erdhi Qeveria “rilindase” ne pushttet,ka pasur mbi
  50 vetvrasje nga personat e prekur.Shifrat e Qeverise”rilindase” nuk jan te besueshme,sepse 99,% e nëpunësve jan detyruar
  te largohen ne kundershtim me ligjin,vetem nje numer i paperfillshem ka dhene dorheqje,qe kan qene militante me emer te
  opozites.Kete e vertetojn dëmshpërblimet mbi 100 milion Euro.Tjetra,nuk jan detyruar te largohen ne menyre arbitrare vetem
  militantet e opozites,por edhe ata pa Parti, nenpunes me kualifikim teper te larte.Keshtu qe,ka pasur dhe ka vrull per te hyre
  ne punë Shteti,nje numer i madh biles,por prioritet kan vetem ata qe jan militante,qe dijn te thone vetem”Rrofte Gjigandi Rama”.
  Nese Edvin D’Rama nuk do ta kthente Shtetin ne nje bordello militantesh,nuk do te largohej idealisti Taulant Muka,perkundrazi,
  ate do ta pasonin mijera shqiptare te tille,qe punojn ne vendet Perendore.Muratore ka me bollek Shqiperia,dhe shume te afte,
  aq sa shkojn te punojn ne Mal te zi,ne komplekse moderne ne Kryeqytet,projekte gjermane.Ne kampet naziste te perqendrimit
  shkruhej :“Puna të bën të lirë”.Edvin D’Rama,Endri Fuga,Erion Veliaj imitojn”pa dashje” propaganden naziste.Demagogu Edvin
  D’rama i shoqeruar nga kamerat ne ecje e siper,i bën oferte per pune ne ndertim disa te rinjve ne nje Kafene!Propaganda
  “rilindase” e mashtruesit Edvin D’Rama,kerkon ti thote shqiptareve,e patë vetë,i thash per pune,por nuk duan te punojn,prandaj
  mos u ankoni se s’ka pune.Por drogaxhiu supermashtrues,nuk i thote shqiptareve,se ne sektorin publik punesohen vetem
  militantete “rilindjes”,nuk i thote se Ai bën Minister,Deputet,Kryetare Bashkie,Drejtor……….jo vetem nje murator,por edhe nje
  analfabet me 2 -3 -5-… emra qe ka qene ne burg.Dhe ky Kryeminister qe derdellit per pune,eshte ndoshta shqiptari i vetem qe
  nuk pat bythe per pune ne Perendim,as ne profesionin e vet si zhgarravites,prandaj edhe kthye pa nje qindarke ne xhep.Genjeu
  qe Vilen ne Surrel e ka bërë me Leket qe ka fituar ne emigracion,pas dy javesh pasi i doli kokaina,tha se e ka bërë me Leket e Gruas!

  Reply to this comment
 12. Populli February 19, 20:21

  Pae mer pu tore nga jasht me mire rriti rrogat beji jo me pak se 500 mij lek vj. Dhe asnje nuk shkon me ne gjermani…dhe vendi zhvillohet nxir ligjin dhe njerzit i afrohen punes e mbajne frymen gjalle por duke hap edhe pune per grate…

  Reply to this comment
 13. Zylo February 19, 21:12

  Edi e ka mire,pasi i pari Sali Berisha prishi uzina e nderrmarje i mashtroi njerzit me firmat piramidale I mbyti ne Otranto i vrau duke hapur depot.I dyti Likja shkon e vjedh florinjte e shtetit dhe iu kerkom biznesmeneve te paguajne harac 7% se eshte i pangopur.Del Saliu dhe i vret 4 shqiptare ne mes te bulevardit.I treti Edvin Rama premton se do sjelle furtune duke thene skeni pare gje akoma.Pra mosha e puned e dijes thjesht po iken pasi ketu ka vjedhje mashtrime vrasje.Por dikush duhet te punoje per keta horra dhe vine nga jashte shtetit se ska me shqiptare.Pra thjesht te gjitha qeverite qe kane kaluar bene shperberjen e Shqiperise.Pra a ka ndoshta ndonje fryme tjeter qe ti dale balle ketyre plehrave.

  Reply to this comment
 14. Florida February 19, 21:16

  O mjerane qe nuk dini c far kerkoni keq t ju japin ndihma dhe keq mos t ju japin, prandaj nuk behet ai vend se truri ju punon vetem per keq, edhe sikur dicka te behet normal ,ju do ankoheni do qani e shihni cdo gje te erret pa asnje shprese.

  Reply to this comment
 15. Rama Koqekandari February 20, 06:10

  Shprehja e Rames se shqiptaret nuk duan te punojne eshte pa baze !! Ne sistemin kapitalist ku te ardhurat vijn nga puna kjo shprehje eshte Absurde !
  Pikerisht se te ardhurat ne buxhetin e shtetit vijne nga Droga dhe korrupsioni nga donacionet dhe koncensionaret shprehja e Rames duket nje moralitet I shpifur I nje njeriu qe kerkon ta hedh paaftesine e tij tek te tjeret !
  Ku I gjejne te ardhurat per jetes “ shqiptaret qe nuk duan Pune?!’
  Vetem Enveri shprehej dikur si Rama -Propaganda ne kapitalizem nuk pi uje !
  Dhe Rama eshte ne nivel te Prpagandes komuniste !
  Shqiptaret nuk duan te punojne ?!!!

  Reply to this comment
  • Ermali February 20, 08:57

   Po nuk duan te punojne, ngelen kafeneve, duan pune ne zyra, vetem ankohen nga qeveria, ne kapitalizem gjeje punen vete, pagesen nuk e vendis qeveria, ate e vendos tregu, qeveria me ligj vendis vetem pagen minimale pra kufirin minimal.

   Reply to this comment
   • mirel February 20, 14:51

    Ore palaco i Ramutit, papunesia e Shqiperise eshte me e larta ne Evrope, te ardhurat jane me te uletat ne Evrope, zhvillimi eshte me i uleti ne Evrope, nga dashke ti te marresh emigrante? Cfare u be ketu, Gjermani apo Amerike?

    Reply to this comment
 16. KORÇARI February 20, 06:58

  RAMA BREKËVARURI , ka rënë dakord të sjellë në Shqipëri ppthuajse 600 mijë Pakistanezë etj, duke hasur në kundërshtime të shumta para disa vitesh , gjeti preteksin e krahut puntor (Këta gjoja emigrantë që kërkon të punësojë Rama , nuk kapin punë me dorë, As në Itali ,as në Gjermani dhe as në Greqi)
  RAMË TRADHËTARI KËRKON TË SHUAJË ETNITETIN KOMBËTAR SHQIPTAR.
  RAMA ËSHTË PLEHRA MË I MADH PAS SALI MUT BERISHËS.

  Reply to this comment
 17. Duro zigur qurrja se erdhi 2 marsi February 20, 08:39

  Sa jane nxehur militantet e saliut si zigur muratori qe thote se ka muratore plot.
  Si duket kujton brigadat vullnetare kur i frymezonte saliu me zigurin dhe keta ish komunistet demokrat qe ndertuan bacallekun e Shkodres….
  Iku koha e sekretar saliut o zige,e permbysi saliu soc….
  Prisni 2 marsin e ilirit sa te rrezoj ram frikacakun dhe nuk do keni as ndihmat nga jashte,por do ju bej juve qe shani te lumtur dhe do zini ndonje vend ne qeveri e do vidhni sa ckeni vjedhur ne keto 30 vjet….

  Reply to this comment
  • mirel February 20, 14:54

   Po pse mor kerme Ramiste , nuk te pelqen Bahcalleku ne Shkoder ty? Mos valle duhet tja dhuronte Shtetin Fushes dhe Ulajt qe te ndertohej Bahcalmeku, apo duhet te merrte punetore serbe qe ti pajiste me pasaporte dhe ti shpallte pakice kombetare?

   Reply to this comment
 18. servet February 20, 08:46

  Per ç’far shprese flet moj Florida qe te vika keq qe komentuesit flasin kunder Rames;Per fjalet e bukura te Rames,per ate qe me forcen e pushtetit ofendon kedo qe i del kunder,per ate qe i thote investitoreve te huaj qe te investojne tek ne se krahu i punes kushton liresepse tek ne nuk ka sindikata,sepse tek ne opoziten e bejme vete ne qe kemi pushtetin apo se ka dy muaj e gjysem qe nuk ka nisur asnje ndertim per te demtuarit e termetit por u hakerrehet dhe atyre shoqatave jo qeveritare qe kane filluar te bejne dicka dhe i ben te paguajne dhe TVSH -sikur keto ndihma te jene mbledhur per te ndihmuar qeverine dhe jo te demtuarit.

  Reply to this comment
 19. Mala February 20, 09:35

  Mos e mbushni Shqiperine me varfnjak! Shqiperia I ka te mjaftueshem varfnjaket e vete,nuk I duhen edhe te tjere.

  Reply to this comment
 20. Ilir Ram Bash Berisha February 20, 09:43

  Shqiperia e sot eshte e vrare e coptuar perdhosur jo nga greket as nga serbet as nga osmanet por nga vet shqiptaret qe I kane ne krye !
  Nga Meta Rama Basha Berisha- mbeshtetur nga v

  Reply to this comment
 21. gjermani i fundit February 20, 09:45

  Nuk guxon robi te beje llogje ne fejsbuk se ia marrin per deklaratë zyrtare. Njehere Berluskoni kritikoi trajnerin e kombetares Dino Zoff pse ne boteror nuk markoi mire Zidane dhe Zoff dha doreheqjen duke I kujtuar Berluskonit se nuk mund t’i mesoje futbollin. Duke qene se shkaktoi polemika dhe beri figure muti, Berluskoni u mbrojt duke thene se reagoi si tifoz dhe jo si kryetarminister. Njesoj keshtu, po te analizosh llogjet e Rames, do thote dhe ai qe nuk ka postuar si kryeminister, por si tirons mejhaneje. Se te thuash qe do sjellesh punetore nga jashte ngaqe vendasit jane dembele kafeneje, eshte pa takt dhe ofeze ne rrafshin zyrtar. Le pastaj, deshtim i premtimit te famshem per 300 mije punesime. E pastaj, se per cfare e kemi ministrine e punes? Objektivat per punesim, etj. Por hajde, mos ia merrni seriozisht, llogje fejsbuku jane. Bejne vaki edhe dalin te verteta…

  Reply to this comment
 22. anticensurë25642654 February 20, 11:03

  dhe këtë e paska thënë dobiçi i burgajetit??
  “Nuk kemi rrugë tjetër, sado absurde të duket. Do vijnë të tjerët nga fundi i botës të punojnë në Shqipëri, se këtu të gjithë duan rroga shteti…”
  atëherë votoni o gomerët e shqipërisë se do ju japin një vezë në fund të vitit si shtesë pensionesh!!
  vetëm një këshillë ju jap!!
  futeni në bythë atë vezë se nga goja nuk ju sjell gjë!!
  ky ndyrësira i hapi 300 mijë vëndet e punës që premtoi kur të vinte në pushtet tashti na duhen dhe puntorë nga bangladeshi ose kina!!të tjerët nuk i përballojmë dot me paga!!

  Reply to this comment
 23. mirel February 20, 14:57

  Shtojini dhe nje koronavirus pas termetit, dhe mire jemi.

  Reply to this comment
 24. Oso shkodrani February 20, 15:15

  Mafia nderkombetare ka vene ne drejtim te puneve te Shqiperise, njerezit me te paafte ne drejtimin e puneve te shtetit. Ne kete menyre, ajo ka dore te lire ta perdore vendin tone si nje Republike te vertete bananesh. Çfare mund te presim ne nga nje piktoro-basketbollist deshtak dhe nga nje Lul mavria adoleshent politik qe te drejtojne nje vend si Shqiperia qe eshte ngerthyer nga njemije e nje probleme teper serioze??!!!

  Reply to this comment
 25. mali February 20, 15:59

  Kam bere nje pyetje per historigrafet e shquar skipetare:Thuhet qe Esat Toptani shiti shqiperine.OK.Si e shiti?kujt ia shiti?U shit Luizana ne Amerike sepse ishte prone e e shtetit.Kush do ta blinte kete truall,dhe sa ishte oferta?A kishte Esat Toptani fuqine juridike per te bere kete lloj shitje?C’fare permbante akti juridik I shitjes?Populli do sqarime ,jo nga pseudokomuniste te ashtuquajtur akademike leshi.

  Reply to this comment
 26. anticensurë25642654 February 22, 11:23

  “Çfarë do të thotë KM me “punëtorë nga jashtë për rindërtimin”?”
  asgjë tjetër veçse dobësinë e tij!!
  do sjellë të tjerë ma ja punu baçen e tij!!
  nuk k amë takat vetë!!
  prandaj e ka lënë mjekrën!!
  i mban zi,të cofurit që nuk e sheh se nuk ja lejon barku!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim