Çfarë fshihet pas shembjes së hotel Palmës?

December 4, 2019 08:33

Çfarë fshihet pas shembjes së hotel Palmës?

Tërmeti shkatërrimtar që goditi vendin tonë mëngjesin e të martës përveç humbjes së jetëve, la pas edhe shumë godina të shembura dhe objekte në rrezik shembje, sidomos në qytetin e Durrësit.

Në gërmadhat e tyre humbën jetë njerëzish nga fëmijët e deri tek të moshuarit. Shumë prej tyre nuk arritën që të nxirreshin në kohë nga gërmadhat dhe humbën jetën. Pavarësisht këmbënguljes dhe punës së palodhur të bërë nga skuadrat e shpëtimit.

Pas kësaj katastrofe natyrore, gati një javë pas tërmetit, ku shumë banorë kanë humbur jo vetëm familjarë por edhe banesa apo investimin e një jetë të tërë, prokurorinë duket sikur e ka zënë gjumi. Identifikimi i objekteve të shembura është shumë e lehtë për t’u bërë, por ende nuk ka asnjë të ndaluar për t’u pyetur në lidhje me ngjarjen, asnjë ndërtues, drejtues teknik, kryetar bashkie apo koluaudatorë që kanë firmosur lejet e ndërtimit apo relacionet e këtyre lejeve, nuk është ndaluar.

Një ndër këto objekte, ishte dhe hotel “Vila Palma” në zonën e plazhit Durrës që u shemb gjatë tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. Në rrënojat e këtij hoteli humbi jetën një person, ndërsa skuadrat e shpëtimit pas shumë orësh kërkime fatmirësisht arritën që të nxjerrin që aty të gjallë tre persona.

Hotel “Vilma Palma” është ndërtuar që në vitin 2005. Leja e ndërtimit për këtë objekt, fillimisht 4 katësh është dhënë në vitin 2005 nga ish- Komuna Rrashbull.

Investitor ishte Dëshira Qato, në atë kohë drejtore Urbanistike. Sipas dokumentacionit rezulton se në vitin 2008 është marrë një tjetër shtesë kati, lokal plus papafingo. Sot pavarësisht se leja është dhënë për 6 kate, nuk ka asnjë informacion nga Njësia Administrative Rrashbull për dy kate të tjera shtesë, të cilat mendohen të jenë bërë pa leje.

Fiksi u interesua pranë kësaj njësie ku intervistoi edhe inxhinierin Pasho Beqiri, i cili në atë kohë ka qenë edhe sekretar i KRRT-së. Kohë kur është dhënë leja e ndërtimit. Sipas tij dhe dokumentacionit që rezulton në ish komunë, leja e ndërtimit është dhënë në bazë të një relacioni të sjellë nga ndërtuesi dhe investitori. Ai pretendon se janë pikërisht këta të fundit bashkë me supervizorin dhe kolaudatorin që duhet të mbajnë përgjegjësi për këtë tragjedi që ka ndodhur.

Ai thotë se konstruksioni metalik mund të jetë edhe shkaku i rrëzimit të objektit, i favorizuar edhe nga katet shtesë. Gjatë shfletimit të dokumentacionit u vu re, që nëse investitori ishte Dëshira Qato, kolaudimi i objektit ishte bërë nga Arben Qato, bashkëshorti i saj.

Emri i Dëshira Qatos nuk është një emër i panjohur për publikun. Në fillim të vitit 2019 ajo ishte një nga punonjësit e bashkisë Kavajë, të cilën IKMT, e kallëzoi penalisht nën akuzën, shpërdorim detyre, si Drejtore e Kontrollit, Zhvillimit Urbanistik dhe Pronave.

Ajo akuzohet që së bashku me një grup punonjësish duke vepruar ,apo mosvepruar, në dhënien e lejeve të ndërtimit, apo kontrollit të ligjshmërisë, kanë cënuar interesin publik në të paktën shtatë objekte shumë katëshe të ngritura në territorin e Bashkisë Kavajë.

Në dosjen e ndërtimit të Vilmës Palma, rezulton se ish drejtoresha e Drejtorisë Urbanistike Golem, dhe së fundmi Drejtore Urbanistike në Kavajë të jetë një nga pronaret dhe investitorja e Hotel Vilma Palma. Ndërsa bashkëshorti i saj, Arben Qato ishte kolaudatori i këtij ndërtimi i cili ka firmosur dhe vulosur se objekti ishte ndërtuar brenda të gjitha parametrave.

Objekt mbi të cilën u shtuan nga viti në vit katet, deri sa nuk mbajti më, dhe fuqia e tërmetit shkatërrimtar e shembi duke zënë poshtë 4 persona, ndër të cilët fatkeqësisht, njëri prej tyre humbi edhe jetën./TCH

O.J/DITA

December 4, 2019 08:33
Komento

4 Komente

 1. Shqipe December 4, 09:16

  Ketu behet fjale per Vilën apo Vilmën?!!!!
  Gazetar i hutuar. Shkruani sakte, se edhe ju jeni per ndeshkim me kete shqipe çoroditese, qe shkruani per publikun.
  Te jem aty kryeredaktor u jap gjysmen e rroges ose u heq nga puna per gabimet ortografike dhe sintaksore.

  Reply to this comment
 2. Adih December 4, 13:34

  Faleminderit qe shkruani me emra dhe vini piken mbi I.
  Por ky nuk eshte rast i vetem . Baderdia eshte bere me shume ne Durres .Pervec te “Peshqeshit ” te tokes te te “Forteve ” kur japin ryshfet ,eshte abuzuar edhe mbas projektit ,jane shtuar me vone shume kate ,jo nje por mbi 3 a 4 kate te tjere .Pashahit Durrsit Dako ,nuk i bente syri Terr fare , mbroheshe nga shefat e tij .Ky Dako bashke me drej e Urbanistikes ,kane prishur te gjitha vend strehimet ” qofte ky debil idiot “,per interesa te tyre ,por nuk eshte vetem kjo , po per matrapazlleqe ,i kane dhene privatit me koshjence per perfitime ne m2 ndertim edhe shtuar ne troje shteterore . E thjeshte teknikisht per tu verifikuar . Ja ku i ka prokuroria provat me ze e me figure .Ndonese edhe ne ate kohe i kemi dhene disa here sinjalizime Kryeministrit per gjemat e DAKOS ,por ne vesh te shurdher .Tmerr ,dhe ja tani ,lakuriqsine ja dhuroi perendia ,por mjere viktimat e pa fajeshme te mjere , dhe na vjen shume keq ,per shume njerez te pa fajshem ..O DAKO dhe Drejtori i Urbanistikes Zoti vonon ,por nuk haron :Tani pergjigjuni ,ligjit drejtesise ,ju jeni kriminele.

  Reply to this comment
 3. intelektuali December 4, 15:00

  Po te jete ne SHBA kjo bedele mafioze dhe debile e Edvinit, nuk do t’i mjaftojne milionat e pasurise per te paguar HARACIN e gjakut te viktimave qe mesiguri pas konfiskimit te aseteve te pasurise do te duhet te punoje shume breza per ta paaguar kekte HARAC vrasje me paramendim

  TE SHIKOJME SI DO TE VEPROJE EDVINI PER BEDELEN E TIJ

  Reply to this comment
 4. intelektuali December 4, 15:00

  Po te jete ne SHBA kjo bedele mafioze dhe debile e Edvinit, nuk do t’i mjaftojne milionat e pasurise per te paguar HARACIN e gjakut te viktimave qe mesiguri pas konfiskimit te aseteve te pasurise do te duhet te punoje shume breza per ta paaguar kekte HARAC vrasje me paramendim

  TE SHIKOJME SI DO TE VEPROJE EDVINI PER BEDELEN E RILINDJES

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim