Çfarë ishin tabakët

June 15, 2019 12:53

Çfarë ishin tabakët

Tabakët ishin zejtarët që merreshin me regjien dhe përpunimin e lëkurëve.

Mjeshtëria e tyre qe mjaft e përhapur që herët dhe erdhi duke marrë zhvillim të gjerë.

Në shek.XVIII deri në gjysmën I të shek.XIX kjo zeje arriti shkallën më të lartë të zhvillimit, siç dëshmon edhe numri i madh i punishteve në disa qytete.

Në Berat kishte mbi 40 “tabakhane”, në Prizren 43, në Shkodër 30 etj.

Prodhimet e tyre eksportoheshin edhe jashtë vendit.

Tabakët u pasuruan shumë, sa që esnafi i tyre arriti të luante rol të madh në jetën politike e shoqërore të vendit.

Rënia e kësaj mjeshtërie erdhi në gjysmën II të shek.XIX, kur esnafët e tabakëve e humbën rëndësinë.

o.p. / dita

June 15, 2019 12:53
Komento

2 Komente

 1. PO , PO June 15, 17:42

  Cudi ! ! ! Une , Tabaket i kam ditur per tregetare duhani !

  Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku June 17, 00:56

  Me mire pyesni Sali Ram Berishen sepse ai eshte ne “Tiranas i vjeter”
  O Sal mos harro te besh komentin tek digitali yt

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*