Çfarë ishte Beteja e Pologut?

November 22, 2014 19:09

Çfarë ishte Beteja e Pologut?

I nderuar lexues! Beteja e Pologut (1453) ishte betejë e ushtrisë shqiptare të udhëhequr nga Skënderbeu, kundër pushtuesve osmanë. Ushtria osmane e udhëhequr nga Ibrahim Beu kishte për qëllim ta mbante Skënderbeun larg kufijve të Perandorisë, ndërkohë që forcat kryesore do të rrethonin Kostandinopojën. Në prill ushtria shqiptare i sulmoi në fushën e Pologut (Tetovës) forcat osmane përballë dhe në krahun e djathtë. Pas një goditje të fuqishme të Moisi Golemit, armiku u shpartallua. Ushtria shqiptare e ndoqi kundërshtarin nga të dy krahët deri në thellësi të fushës së Pologut.

November 22, 2014 19:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*