Çfarë ishte kryengritja e Vllahisë?

May 6, 2015 15:09

Çfarë ishte kryengritja e Vllahisë?

I nderuar lexues! Kryengritja e Vllahisë (1821) ishte kryengritje popullore që drejtohej kundër shtypjes së feudalëve të mëdhenj, bojarëve të vendit, kundër princërve sundimtarë fanariotë grekë dhe kundër sundimit osman. Udhëhiqej nga Tudor Vladimiresku dhe filloi në janar në krahinën e Oltenias. Me shpalljen e Padeshit, Vladimiresku i bëri thirrje popullit të merrte armët kundër shtypësve, të mos paguanin taksat dhe të rrëmbenin pasuritë e tyre. Më 21 mars ushtria kryengritëse hyri në Bukuresht. Në kryengritjen e Vllahisë morën pjesë shumë shqiptarë. Me gjithë shtypjen e saj, Porta e Lartë u detyrua ta heqë regjimin fanariot në Principatën e Danubit dhe të vendosë princër vendas.

May 6, 2015 15:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin