Çfarë ishte Mbledhja e Bukureshtit?

November 18, 2020 21:59

Çfarë ishte Mbledhja e Bukureshtit?

Mbledhja e Bukureshtit (5 nëntor 1912) ishte mbledhje e përfaqësuesve të kolonisë shqiptare të Bukureshtit.

Mbledhja u drejtua nga Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi.

Shpërthimi i Luftës I Ballkanike dhe fitoret e shpejta të aleatëve ballkanikë ndaj Perandorisë Osmane kishin krijuar një situatë shumë të ndërlikuar dhe kritike për shqiptarët.

Në këto kushte u mbajt mbledhja e Bukureshtit ku u vendos:

1 – Të formohej sa më parë në Shqipëri një komitet drejtues që të merrte në dorë qeverisjen e vendit

2 – Të krijohej një komision që do të shkonte në Evropë për të mbrojtur projektin përpara Fuqive të Mëdha

3 – Të ngrihej një komitet në Bukuresht që do të bashkërendonte veprimet brenda e jashtë Shqipërisë.

 

—–

Botuar në rubrikën Enciklopedi të gazetës DITA. Materialet e kësaj rubrike bazohen në të dhënat e Fjalorit Enciklopedik Shqiptar, botim i Akademisë së Shkencave

November 18, 2020 21:59
Komento

11 Komente

 1. Kor+ca November 19, 02:36

  Domethenese : 12 burra tek nje foto historike !
  Ju lutemi , a mund ti shkruani emrat dhe perkatesine e vend-origjines se tyre ?

  Reply to this comment
 2. demo November 19, 06:39

  Pas 110 vjet shtet,pushtat nuk jane as ne nivelin e ketyre burrave qe bene Shqiperi..
  Keta pushta nuk jane ne gjende te mbrojne teresine territoriale ,,po falin majtas e djathtas,megjithese bShqiperia i ka te percaktuar kufijte.

  Reply to this comment
 3. Bato November 19, 10:00

  Lufta e pare ballkanike per kete qellimin filloi: te mos lejonte pavarësinë shqiptare dhe te bente coptimin e saj.

  Reply to this comment
 4. cuf dabjoni November 19, 10:22

  Pyetje e Drejte…sepse pak i dine e mbase jote gjithe ata…e aq me pak dime si u organizua dhe pse… dhe çfare vendimesh mori.. e mbi te gjitha dokumenti perkates…

  Reply to this comment
 5. Brockulla kazani November 19, 21:15

  Mbledhjen e Bukureshtit e thirren dhe drejtuan
  Ata vet,

  Patriotet qe ngulen kemb ne bisedimet me babaQemon ,
  te shpallte Pamvaresine.
  Ishin te gjitha ajo Vater qe ndezi Patriotet mbare shqiptare per Shpalljen e Shqiperise me vehte.
  Te gjithe Ortodoxe Fan Noli-an.

  Luigji dallohet po babaQemua te jet ky leshbardhi thua ?
  S’ngjan fare asaj qe ka ne poster presidenti muta ne murin e presidences

  Reply to this comment
  • Remo November 20, 19:23

   Respekt per jete per te gjithe ata burra!

   Reply to this comment
   • Brockulla kazani November 20, 21:16

    Remo,

    Pa diskutim lol.
    Kta ktu ne kte Foto organizuan dhe financuan gjithe
    levizjen per Pamvaresi,
    nderkohe Gradat e Dekoratat i moren Qente e Stanit
    e Bejleret e Graduar nga Turqia,per sherbime te Portes se Larte ,qe Turku i shperbleu me Tituj dhe Toka.
    Iku Turku , u kthyen ne Patriota Shqiptare bejleret dhe kerkonin thela ne Pushtet.
    Dhe fale pafytyresise qe i karakterizon ,duke perdorur edhe brrylat pre fshatari, zune Pushtetin.
    Dhe cfar ben ?
    Asgje !
    Cfar mundet ne bo fshatari mbi gomare .
    Ah po,se harrova.
    Ben ate qe kishin ne gen. Vodhen,zgjeruan Tokat dhe i bene mutin Shtetit.
    Babaqemua u arratis ne Pescara i trembur nga mbeturinatTurke si Xhikja i Qamiles, me turq e bosnjake te kavajes shijakut etj bashipozuke te Shqiperise Mesme ,mbas 6- Muajsh lol!

    Njelloj si u sulmua Qeverria Demokratike e Nolit ,nga Zogu i Kurves me Ushtrine Serbe,udhehequr,nga Gjenerale Bjelloruse .

    Pra, ra perseri Shteti Shqiptare, bejleret Patriotet allaturka ju bashkuan Zoges se Pare..
    Iku Zogu i Kurves ,
    bejleret Patriote ju bashkuan Pushtuesit te radhes !
    Sot,
    i je shumicen ne sherbim te te Huajve dhe Hienave Greko-Serbe.
    Jane rrace e zagarve te Pushtuseve. Bakterie e Rrezikeshme qe nuk e lan njiher,te marri frym e qete Shqiperia.

    Pra ne,si shqiptare nuk ndertuam asnjiher Shtete si Bota ,sepse ne Krye vijne, Politikane – Prokuror – Polic

    te cilet, s’kane Karakterin & Moralin e duhur te Drejtojne

    Shtetin/Shqiperine.
    Prandaj deshtojme gjate gjithe Historise nga kjo Materie
    toxike.
    Dhe sot,me berishen (dru me pre )
    meten (fshatarin intrigant )
    bashen (cop trungu me nuje )

    perseritet Deshtimi Historike.nga kta Patriotet e arratisur nga bolet e Dovletit .

    Reply to this comment
    • Remo November 21, 14:56

     Brockulla kazani.

     Me sakte nuk ka,ne pak rreshta i ke radhitur te gjitha.
     “Patriotet e arratisur nga bolet e Dovletit” ,,..kjo po qe u shkon gjithe shpirtezineve qe ndryshuan pllaken kur iku murtaja Turke.
     Te gjithe familjet nga Delvinat,Kelcyrat,Vlorajt,Libohovat,Toptanet,Zogajt, Verlacet e gjithe bejlerbejte shejtane me gjak Turku vetem me djallezi e me konjuktura jane marre ne keto 108 vite shtet.
     I fundit Iluministit Fan Noli qe deshi te bente dicka per ate vend te ngelur ne mizerje, e perzune Zogollet e gjithe te paudhet qe e rrethonin.
     Kjo foto eshte ne hotel Kontinental dhe ne mos gaboj pervec Luigj Gurakuqit (e cuditcme ku eshte Ismail Qemali ketu?) gjithe te tjeret jane ne origjine nga zona e Korces, pra ortodokse, ishte kjo mbledhje qe u organizua nga kolonia Shqipetare e Bukureshtit dhe vendosen qe te kerkohej Pavaresia e Jo Autonomi sic donin bejleret qe nuk shqiteshin dot nga babe dovleti.

     Eshte e vertete se Kolonia Shqipetare e Bukureshtit ishte me e organizuara dhe me atedhetarja, nga atje erdhi dhe flamuri i pare, himni kombetar, fale kontributit te atyre burrave te zote paten edhe ndihmen e qeverise Rumune dhe Augsburge.

     Shumica e Rilindasve te Medhenj nga zona e Korce-Kolonje-Permetit e kishin origjinen. Gati 90% e atyre shoqerive Shqipetare qe luftonin per identiteti kombetar, si ne Bukuresht,Sofje,Aleksandri etj,te fund shekullit te 18 prej asaj zone vinin, ndersa shumica absolute kishte gjetur “rehat” me turqit e nje pjese tjeter po asimiloheshin ne Greke si ndodhi ne zonen nga jam vete,pra ne Himare.
     Korca do ta meritonte te ishte Kryeqytet.

     Reply to this comment
     • Rrespekt ... November 21, 17:57

      Remo ,

      eshte e vertete,
      jane te gjithe Patriote Ortodokse Korcare,
      Berthama e Patriotizmit Shqiptare…

 6. PORDHACI-FRIKACAK November 20, 15:14

  qe te gjithe “cuba” me mustaqe allafranga.
  Bajgat e soteshme demostrojne oret,kostumet qe i blejne me gjakun e popullit.
  Ndersa burrat e kesaj fotoje i blinin me aftesite e tyre intelektuale dhe patriotike.
  Demokracia hale ku dhjesin vetem derrat,vampirat dhe te semuret psiko-nevrotike.

  Reply to this comment
 7. Ku e keni bre Qemolin ktue ? November 20, 18:46

  vallahi,
  edhe Llupen e perdora,
  por baben e komit se pava

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim