Çfarë ishte Statuti Organik i Shqipërisë?

December 20, 2015 11:42

Çfarë ishte Statuti Organik i Shqipërisë?

I nderuar lexues! Statuti Organik i Shqipërisë ishte akt i hartuar nga Komisioni ndërkombëtar i kontrollit më 10.04.1914 dhe njihet si kushtetuta e parë e shtetit shqiptar pas shpalljes së pavarësisë. Statuti përbëhej nga 17 kapituj dhe 216 nene. Aty trajtoheshin disa nga problemet kryesore si forma e qeverisjes, pozita ndërkombëtare e Shqipërisë dhe territori i saj, pushteti legjislativ dhe ekzekutiv, popullsia, të drejtat dhe detyrat e saj, administrata lokale, forcat e armatosura dhe organet e drejtësisë. Statuti Organik e shpallte Shqipërinë “principatë sovrane e trashëgueshme” me në krye princin gjerman Vilhelm Vidin.

December 20, 2015 11:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*