Çfarë janë bimët mjaltore?

November 28, 2018 10:50

Çfarë janë bimët mjaltore?

Bimë mjaltore janë ato bimë nga gjëndrat e organeve të të cilave prodhohet një lëng i ëmbël ose nektari.

Në Shqipëri rriten rreth 180 lloje bimë mjaltëse të egra e të kultivuara, drurë e barishte, si: bliri, agrumet, gështenja, mareja, shqopa, eukalipti, shelgjet, sherebela, çaji i malit, luledielli, pambuku etj.

Nektari që në lule formohet veçanërisht në kohën e daljes së pjalmit nga thekët, tërthorazi luan rol në pjalmimin e bimëve.

Nga nektari që e shndërrojnë në mjaltë, bletët dhe insektet marrin lëndët karbohidrate, kurse nga pjalmi lëndët azotike, yndyrat, vitaminat e lëndët minerale.

k.a./ dita

November 28, 2018 10:50
Komento

2 Komente

  1. xxx November 28, 20:10

    Po pse more gjitrhmone kjo faqe katastrofe.Pse mjaltese a nuk eshte me mire mjalrore si barishtore,arrore,frutore…

    Reply to this comment
  2. emmm ... c' ngjyre Amore Vero November 29, 10:40

    me ja thith gjith nektarin e mos me u ngop kurr

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim